Մանրամասներ՝ Մրգաշատում սպանության գործով. նախքան սպանությունը մեղադրյալն առևանգել էր տուժողի թոռնուհուն 05/07/2015   12:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մրգաշատ գյուղում համագյուղացու սպանության փորձի, ապա նաև սպանության գործի շրջանակում ի հայտ են եկել նոր մանրամասներ:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ դեռևս  2013թ. հոկտեմբերին հիշյալ երկու հոդվածներով մեղադրվող անձը՝  Հ.Սարգսյանը,  Մրգաշատ գյուղի մանկապարտեզի խաղահրապարակից,  բռնություն գործադրելով, բացահայտ առևանգել է  տուժող Էդվարդ Մելիքյանի՝  այն ժամանակ վեց տարեկան թոռնուհուն՝  Վարսիկին, մոտ մեկ ժամ պահել  գյուղի հիվանդանոցի նկուղում, որտեղից երեխային  հայտնաբերել է տատը`  տուժողի կինը, ով գյուղի  մանկապարտեզի դաստիարակի օգնականն է:
Նշենք,  որ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն,  42-ամյա մեղադրյալը  որոշակի հոգեկան խնդիրներ է  ունեցել, անհանգստացրել է տուժողի թոռներին: Այդ կապակցությամբ  տուժողի  որդին դիմել է ոստիկանության Մեծամորի բաժին՝ խնդրելով համապատասխան հաստատություն բուժման ուղարկել համագյուղացուն,  սակայն անհասկանալի է, թե ինչու դիմումին ընթացք չի տրվել՝ գուցե այդ դեպքում հնարավոր լիներ կանխել սպանության փորձն ու սպանությունը:
Արդյունքում իրավիճակն էլ ավելի է վատթարացել՝  «համապատասխան բժշկական հաստատություն հետազոտության ուղարկելու հարցի շուրջ բնակչի մոտ ձևավորվել է բացասական վերաբերմունք և լարված հարաբերություն», դրան  հետևել է սպանության փորձը։ Դրանից հետո  էլ  միջոցներ չեն ձեռնարկվել, ինչն ի վերջո անդառնալի հետևանքի՝ սպանության է հանգեցրել:
Հիշեցնենք, որ քննության տվյալներով,  դեռևս 2014 թվականի սեպտեմբերին 42-ամյա տղամարդը Է.Մելիքյանին պատկանող խաղողի այգում, ռետինե խողովակը պարանոցին փաթաթելու և սեղմելու եղանակով, փորձել է սպանել նրան, սակայն հանցագործությունն ավարտին չի կարողացել հասցնել իր կամքից անկախ հանգամանքներում. մոտակայքում գտնվող համագյուղացիներից մեկը, լսելով վիճաբանության և գոռգոռացի ձայները, մոտեցել է և միջամտել:
2015թ. ապրիլի 28-ին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, Է.Մելիքյանի հետ հաշտվելու պատրվակով, նախապես պայմանավորվել և հանդիպել են խաղողի այգու մոտակայքում, որտեղ 42-ամյա տղամարդն իր համագյուղացի Մելիքյանին նախ հյուրասիրել է նախապես իր հետ վերցրած ուտելիքներն ու օղին, արբեցրել, ապա պարանոցին`վահանաճառի շրջանում, բութ առարկայով սեղմելու եղանակով շնչահեղձ անելով սպանել է նրան:

Стали известны новые подробности дела об убийстве в селе Мргашат на юго-западе Армении 05/07/2015 13:04 | Актуальная тема
Стали известны новые подробности по делу о покушении на убийство и убийстве в селе Мргашат.
Выяснилось, что в октябре 2013 года Г. Саркисян, обвиняемый по двум вышеупомянутым статья УК РА,похитил с применением насилиятогда еще шестилетнюю внучку потерпевшего Эдварда Меликяна – Варсик, которую около получасаудерживал в подвале сельской больницы. Девочку нашла бабушка, супруга потерпевшего, которая работает помощницей воспитательницы в детском саду.
Согласно сообщению Следственного комитета Армении, у 42 –летнего обвиняемого были проблемы с психикой: он беспокоил внуков потерпевшего.Сын потерпевшего обратился в мецаморский отдел полиции с просьбой отправить односельчанина в соответствующее медучреждение на лечение, однако по непонятным причинам заявлению не был дан ход.
Мужчина негативно отнесся к идее отправки его в соответствующее медучреждение на лечение, что привело к обострению отношений, за которым последовало покушение на убийство. После данного инцидента также не были приняты меры, что в итоге обернулось необратимыми последствиями - убийством.
Напомним, по данным следствия, 42-летний мужчина еще в сентябре 2014 года в принадлежащем Э. Меликянувиноградном саду пытался задушить его резиновым шлангом, однако не смог довести преступление до конца по не зависящим от его воли обстоятельствам: один из находившихся поблизости односельчан, услышав ругань и громкие крики, поспешил на место инцидента и вмешался.
28 апреля 2015 года, около 11:00 поместному времени обвиняемый под предлогом примирения условился встретиться с Э. Меликяном в виноградном саду. Саркисян сначала угостил Меликяна водкой и закуской, которые привез с собой, а затем задушил его, придавив шею тупым предметом.