«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքը դարձյալ վերանայվեց. փոփոխությունները կգործեն մինչև 2018-ի տարեվերջ 05/07/2015   12:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը 94 «կողմ», 5 «դեմ» և 15 «ձեռնպահ» ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Շրջանառության հարկի մասին» և կից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին կառավարության հեղինակած օրենսդրական փաթեթը:
Վերանայված օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2015թ.-ի հուլիսի 1-ից և կգործի մինչև 2018թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Ըստ այդմ, առաջարկվում է շրջանառության հարկ վճարողների շրջանառության տարեկան առավելագույն շեմը 58,35 մլն դրամից բարձրացնել 115 մլն դրամի:
ՓՄՁ-ների դժգոհության հիմնական առիթ հանդիսացած՝ ապրանքներ ձեռք բերելու պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջի հետ կապված առաջարկվում է նոր՝ տարբերակված լուծում:
Եթե գործող օրենքով սահմանված է ապրանքներ ձեռք բերելու պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջ և առևտրական գործունեությունից շրջանառության հարկը հաշվարկվում է 1 տոկոսի չափով, ապա այժմ փաստաթղթավորման պահանջը, ըստ էության, պարտադիր չի դառնում: Դրա փոխարեն առաջարկվում է ամբողջ շրջանառության ծավալից հաշվարկել 5 տոկոս շրջանառության հարկ, որը կարող է նվազեցվել՝ առևտրական գործունեություն իրականացնողների կողմից անմիջականորեն վաճառքի նպատակով ապրանքներ ձեռք բերելու փաստաթղթավորված գործարքների հանրագումարի 4 % չափով:
Ինչպես ԱԺ-ում նախագիծը ներկայացնելիս ասել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, «վարչական մահակը փոխարինվում է տնտեսականով»:
Նախարարի պարզաբանմամբ՝ սա պարզեցված հարկի նորացված տարբերակն է, որտեղ ամբողջ շրջանառության ծավալից հաշվարկվում է 5 տոկոս շրջանառության հարկ, իսկ ցանկացած ծավալ, որը տնտեսվարող սուբյեկտը կներկայացնի փաստաթղթավորված, այդ ծավալից և վճարվելիք հարկից կհանվի 4 տոկոսի չափով հարկման ծավալ:
Օրենսդրական փաթեթին դեմ քվեարկեցին «Ժառանգութուն» և «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությունների անդամները: Ինչպես քվեարկությունից առաջ հայտարարեց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, ինչպես և առաջին ընթերցման ժամանակ, այս դեպքում ևս ՀԱԿ-ը դեմ է կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը, քանի որ ՓՄՁ-երի գերակշռող մասը նախընտրում է աշխատել առանց փաստաթղթավորման, ինչն ըստ էության նշանակում է հարկային բեռի բարձրացում է տնտեսավարողների որոշ հատվածի համար՝ նախկին 3.5 տոկոսի փոխարեն 5 տոկոս:

Парламент Армении принял резонансные поправки к закону “О налоге с оборота” 05/07/2015 14:00 | Актуальная тема
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в четверг приняло во втором и окончательном чтении иницициров3анный правительством законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в закон РА “О налоге с оборота” и в смежные с ним законы.
За документ проголосовало 94 депутата, при 5-ти голосах “против” и 15 воздержавшихся.
Пересмотренный закон вступит в силу с 1 июля 2015 года и будет действовать до 31 декабря 2018 года включительно.
Поправками предлагается повысить максимальный порог годового оборота с 58.35 млн. драмов до 115 млн драмов.
Предлагается также новое решение проблемы, связанной с требованием об обязательном документировании сделки по закупке товаров, ставшим основным поводом для недовольства представителей малого и среднего бизнеса.
Если по действующему закону предусмотрено требование по документированию сделки по закупке товаров, в условиях которого налог с оборота от коммерческой деятельности исчисляется в размере 1%, то в этом случае требование о документальном оформлении становится необязательным.
Вместо этого предлагается исчислять 5-процентную ставку налога с общего оборота, которую можно снизить на 4% от общего объема задокументированных сделок по приобретению товаров с целью непосредственной продажи/перепродажи. При этом законом установлено, что исчисляемый налог с оборота для лиц, осуществляющих коммерческую деятельность, не может быть меньше 1.5% от налогооблагаемого объекта.
Как заявил при представлении проекта на заседании парламента министр экономики Армении Карен Чшмаритян, административная “дубинка” заменена на экономическую.
Глава Минэкономики пояснил, что это обновленный вариант упрощенного налога, при котором сумма налога исчисляется в размере 5% с общего товарооборота.
Против законопроекта проголосовали члены парламентских фракций “Наследие” и “Армянский национальный конгресс’.
По словам руководителя парламентской фракции АНК Левона Зурабяна, фракция проголосовала против, поскольку преимущественное большинство представителей МСБ предпочитает вести деятельность без документирования сделок, что, по сути дела, означает повышение налогового бремени для некоторых хозяйствующих субъектов с прежних 3.5% до 5%.