Սերժ Սարգսյանը Սենատում հանդիպեց ՄըքՔեյնին, Ռիդին ու Մենենդեսին (Տեսանյութ). Azatutyun 05/06/2015   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սկսվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը Վաշինգտոն:
Azatutyun.am-ի տեղեկացմամբ՝ Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքում Հայաստանի նախագահի աշխատանքային այցի առաջին օրն սկսվեց Սենատում հանդիպմամբ, որին մասնակցեցին Արիզոնայի սենատոր Ջոն ՄըքՔեյնը, Ռոդ Այլենդի սենատոր Ջեք Ռիդը և Նյու Ջերսիի սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը:
Սենատից Սերժ Սարգսյանը մեկնեց Պետքարտուղարություն՝ հանդիպելու ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի Միացյալ Նահանգների համանախագահ, դեսպան Ջեյմս Ուորլիքի հետ:
Հայաստանի նախագահի աշխատանքային այցի երկրորդ օրը կսկսվի Վաշինգտոնի Հոլոքոսթի թանգարան այցելությամբ, ապա Սերժ Սարգսյանը ներկա Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի գրադարանում կծանոթանա Հայաստանին վերաբերող նմուշներին և կմասնակցի նոր նամականիշի մարման արարողությանը:
Աշխատանքային այցի շրջանակում Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև կստորագրվի նաև «Առևտրի և ներդրումների մասին» համաձայնագիրը, որը կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրի և ներդրումների ընդլայնմանը, կաջակցի կոռուպցիայի դեմ պայքարին:
Մայիսի 7-ին Սերժ Սարգսյանը Վաշինգտոնի Ազգային մայր տաճարում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքին և հանդես կգա ելույթով:

Президент Армении встретился в Вашингтоне с сенаторами Маккейном, Ридом и Менендесом 05/06/2015 12:20 | Лента новостей
Начался визит президента Армении Сержа Саргсяна в Вашингтон.
Как передает Azatutyun.am, рабочий визит президента Армении Сержа Саргсяна в Вашингтон начался со встречи в Сенате США, в которой приняли участие сенатор из Аризоны Джон Маккейн, сенатор Джек Рид из Род-Айленда, сенатор из Нью-Джерси Роберт Менендес.
После встречи в Сенате Серж Саргсян провел встречу с американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ, послом Джеймсом Уорликом.
Во второй день визита, 6 мая, Серж Саргсян посетит музей Холокоста в Вашингтоне, а затем побывает в библиотеке Конгресса США, где ознакомится с армянскими экспонатами и примет участие в церемонии погашения новой марки.
В рамках рабочего визита запланировано подписание соглашения о торговле и инвестициях между Арменией и США, которое будет способствовать расширению торговли и инвестиций между двумя странами и содействовать борьбе с коррупцией.
7-го мая Серж Саргсян в Вашингтонском кафедральном соборе примет участие в экуменическом молебне в память о жертвах Геноцида армян и выступит с речью.