Ռեկտորի եղբոր սպանության գործը դատարանում է 05/06/2015 14:58 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիի պետական Մանկավարժական ինստիտուտի ռեկտորի եղբոր՝ Հարություն Գրիգորյանի սպանության գործն ուղարկվել է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան և մակագրվել դատավոր Վարդան Գրիգորյանին:
Ըստ մեղադրանքի՝ Արման Կատունյանն իր կնոջ և հարևանությամբ բնակվող Հ.Գրիգորյանի միջև արտաամուսնական հարաբերությունները Հ. Գրիգորյանի պահանջով պարզելու նպատակով 2014թ. հուլիսի 24-ին՝ժամը 11-ի սահմաններում, իր անձնական օգտագործման «Օպել Վեկտրա» մակնիշի ավտոմեքենայով, կնոջ հետ գնացել է Շիրակի մարզի Գետք համայնքի վերջնամաս` Գյումրի-Արմավիր ավտոճանապարհի աջակողմյան հատվածում գտնվող կիսաքանդ շինության մոտ:
Այդտեղ հանդիպել է Հ.Գրիգորյանին և վերջինիս կողմից ամիսներ շարունակ, պարբերաբար դրսևորած հակաբարոյական վարքագծի կապակցությամբ առաջ եկած երկարատև հոգեճնշող իրավիճակի հետևանքով հանկարծակի առաջացած հոգեկան խիստ հուզմունքի վիճակում, ապօրինի կերպով ձեռք բերած, ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներով լիցքավորված «ՊՄ» տեսակի CK 5004 P համարի ատրճանակով յոթ անգամ կրակել է Հ.Գրիգորյանի վրա և սպանել նրան:
ՀՀ ՊՆ Շիրակի մարզի ռազմական ոստիկանության քրեական հետախուզության բաժնի պետ Արման Կատունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 105-րդ և 235-րդ հոդվածների 1-ին մասերով:
Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությանը:
Նշենք, որ ի սկզբանե Արման Կատունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածով՝ սպանություն, սակայն նախաքննության ընթացքում մեղադրանքը փոփոխվեց և որակվեց հոգեկան խիստ հուզմունքի վիճակում կատարված սպանության, որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքն էլ փոխարինվեց չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:

Дело об убийстве брата ректора гюмрийского вуза передано в суд 05/06/2015 15:37 | Актуальная тема
Дело об убийстве брата ректора Гюмрийского государственного педагогического института Арутюна Григоряна передано в Ширакский областной суд.
Согласно обвинительному заключению, 24 июля 2014 г., примерно в 11:00 Арман Катунян и его сосед Арутюн Григорян по требованию последнего условились встретиться на территории полуразрушенной постройки в селе Гетк Ширакской области с тем, чтобы выяснить отношения по поводу возможной любовной связи супруги Катуняна с Арутюняном.
Встреча закончилась убийством. Катунян в состоянии аффекта выстрелил семь раз в Арутюняна из незаконно приобретенного пистолета “Макарова”.
Начальнику отдела уголовного розыска военной полиции Ширакской области Минобороны РА Арману Катуняну предъявлено обвинение по ч.1 статьи 105 (Убийство, совершенное в состоянии сильного душевного волнения, внезапно возникшего вследствие насилия, издевательства, тяжкого оскорбления или иных противоправных , аморальных действий (бездействия) потерпевшего, либо в длительном психотравмирующем состоянии, возникшем в связи с систематическим противоправным или аморальным поведением, проявленным потерпевшим) и ч.1 статьи 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)УК РА.
Отметим, что изначально Арману Катуняну было предъявлено обвинение по ст. 104 (Убийство), однако следствие в ходе расследования дела заменила обвинение и квалифицировала его деяние как убийство, совершенное в состоянии сильного душевного волнения.Избранная в отношении него мера пресечения была заменена с заключения под стражу на подписку о невыезде.