«Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների խափանման միջոցը փոխվեց 05/04/2015 11:39 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ` ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչության դատախազ, առաջին դասի խորհրդական Վ.Պողոսյանը նախաքննական մարմնից, ստուգման նպատակով, պահանջել է Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ՀՀ տարածքում 2015 թվականի ապրիլի 24-ին կազմակերպվող համազգային հրապարակային միջոցառումների ընթացքում մի խումբ անձանց կողմից զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստություն իրականացնելու դեպքի առթիվ 2015 թվականի փետրվարի 18-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-225-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործը: Այս մասին տեղեկացնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Քրեական գործի նյութերի ստուգմամբ պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Վարուժան Ավետիսյանը, Գևորգ Սաֆարյանը, Գարեգին Չուգասզյանը ու Պավել Մանուկյանը, 2014 թվականի մայիսից, ձեռնարկելով զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստական գործողություններ, ծրագրել էին դրանք իրականացնել 2015 թվականի ապրիլի 24-ին, սակայն այդ գործողությունները կանխվել են իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից:
Ստուգման արդյունքում գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը, ղեկավարվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ, 142-րդ, 151-րդ հոդվածներով, որոշում է կայացրել գործով մեղադրյալներ Ժիրայր Սեֆիլյանի, Վարուժան Ավետիսյանի, Գևորգ Սաֆարյանի, Գարեգին Չուգասզյանի ու Պավել Մանուկյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և որպես խափանման միջոց ստորագրություն չհեռանալու մասին ընտրելու վերաբերյալ:
Որոշումը կայացվել է նկատի առնելով, որ արդեն անցել է Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակման օրը և վերոնշյալ անձինք չեն կարողացել ավարտին հասցնել հանցագործությունը, նախաքննության ընթացքում արդեն կատարվել են անհետաձգելի անհրաժեշտ քննչական գործողությունները, ու վերջիններս, ազատության մեջ մնալով, չեն կարող խոչընդոտել մինչդատական վարույթում գործի քննությանը, ուստի նախաքննության տվյալ փուլում վերացել է մեղադրյալներին կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտությունը:

Членам “Учредительного парламента” изменили меру пресечения с заключения под стражу на подписку о невыезде 05/04/2015 12:27 | Актуальная тема
Члены оппозиционного движения “Учредительный парламент” будут отпущены на свободу под подписку о невыезде.Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА.
По поручению Генпрокурора Армении прокурор следственного управления по особо важным делам Генпрокуратуры РА, советник первого класса В.Погосян для проведения проверки запросил уголовное дело, возбужденное в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении по ч.1 ст. 35-225 УК РА.
Дело было заведено по факту подготовки группой лиц массовых беспорядков в ходе публичных мероприятий, запланированных на 24 апреля 2015 года по случаю 100-й годовщины Геноцида армян.
"По итогам проверки материалов уголовного дела было установлено, что члены оппозиционного движения “Учредительный парламент” Жирайр Сефилян, Варужан Аветисян, Геворк Сафарян, Гарегин Чугасзян и Павел Манукян, с мая 2014 года вели подготовку к массовым беспорядкам, которые планировали осуществить 24 апреля 2015 года, однако их действия были пресечены сотрудниками правоохранительных органов", - говорится в сообщении.
В ведомстве также проинформировали, что по итогам проверки осуществляющий надзор по делу прокурор В. Погосян, руководствуясь статьями 53, 142, 151 Уголовно-процессуального кодекса РА, вынес постановление о замене избранной в отношении обвиняемых по делу Жирайра Сефиляна, Варужана Аветисяна, Геворка Сафаряна, Гарегина Чугасзяна и Павла Манукяна меры пресечения с заключения под стражу на подписку о невыезде.
"Решение было принято с учетом того, что День памяти жертв Геноцида армянуже позади, и вышеупомянутые лица не смогли довести преступление до конца. В ходе следствия были проведены необходимые неотложные следственные действия, и последние, оставаясь на свободе, не смогут воспрепятствовать производству досудебного расследования, поэтому на данном этапе предварительного следствия отпала необходимость в содержании обвиняемых под стражей", - отмечается в сообщении.