Գերմանացի պատգամավորները Արցախի ԱԺ ընտրությունները համարում են ժողովրդավարության սկզբունքներին ամբողջությամբ համապատասխանող 05/04/2015 16:05 | Ընտրական իրավունք
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 4-ին ընդունել է Գերմանիայի Բրանդենբուրգի երկրամասի խորհրդարանի մի խումբ անդամների, ովքեր Արցախում են գտնվում դիտորդական առաքելությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, վարչապետը ողջունել է նրանց որոշումն այցելելու Արցախ և համոզմունք հայտնել, որ այն սկիզբն է հետագա արդյունավետ համագործակցության: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է պարբերական շփումների նշանակությունը՝ փոխադարձ հետաքրքրության հարցերի շուրջ համատեղ ծրագրեր իրագործելու տեսանկյունից:
Հյուրերը ներկայացրել են իրենց տպավորությունները մայիսի 3-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ՝ դրանք համարելով ժողովրդավարության սկզբունքներին ամբողջությամբ համապատասխանող: Կողմերը կոնկրետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել հետագա համագործակցության վերաբերյալ:

Немецкие депутаты считают парламентские выборы в НКР полностью соответствующими демократическим принципам 05/04/2015 16:46 | Избирательное право
Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян принял в понедельник членов парламента Бранденбурга (Германия), прибывших в Арцах с целью осуществления наблюдательской миссии на выборах в Национальное Собрание республики.
Как сообщает пресс-служба правительства НКР, премьер выразил уверенность, что их визит станет началом дальнейшего плодотворного сотрудничества. Он отметил важность периодических контактов с точки зрения реализации совместных программ по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Гости поделились своими впечатлениями от прошедших 3 мая выборов, считая их полностью соответствующими демократическим принципам. Сторонами были достигнуты конкретные договоренности о дальнейшем сотрудничестве.