Սիսի կաթողիկոսությունը հետ ստանալու պահանջը արդարության վերականգնման քայլ է և նախադեպ. Արա Պապյան 05/01/2015 15:31 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սիսի կաթողիկոսարանը հետ ստանալու պահանջ ներկայացնելու հարցի վերաբերյալ որոշումը կայացվել էր դեռևս տարիներ առաջ Բեյրութում՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հրավիրած մի մեծ խորհրդաժողովում:
«Փաստարկ» ակումբում լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը նշեց «Մոդուս Վիվենդի» կազմակերպության նախագահ Արա Պապյանը՝ ընդգծելով, որ քաղաքական պահն օգտագործվեց ու ճիշտ ժամանակին հայցը ներկայացվեց Թուրքիայի սահմանադրական դատարան:
Արա Պապյանն ընդգծեց, որ ամենայն հավանականությամբ կհաջողվի հետ ստանալ Սիսի կաթողիկոսարանը, քանի որ դա այն քիչ դեպքերից է, որ իրավական փաթեթը գրեթե ամբողջությամբ առկա է՝ կան սեփականության փաստաթղթեր և իրավահաջորդության խնդիր չկա: Եթե թուրքական դատարաններում չհաջողվի հասնել արդարության, ապա այն դիմում կներկայացվի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ որպես սեփականությունից անօրինական զրկելու գանգատ:
Արա Պապյանն ընդգծեց, որ հայցն իր համար կարևոր է երկու առումով. արդարության վերականգնման քայլ է և նախադեպ, որպեսզի Սիսի կաթողիկոսարանը հետ ստանա բազմաթիվ այլ եկեղեցիներ: Նա հիշեցրեց, որ ամենամեծ եկեղեցիների տերը այդ ժամանակ Սիսի կաթողիկոսարանը չէր, Պոլսի Պատրիարքարանն էր:
«Այսինքն՝ երբ որ մենք խոսում ենք 2300 եկեղեցիների մասին, Պատրիարքարանի սեփականությունն է, առանձին կար Սիսի կաթողիկոսությունը, Աղթամարի կաթողիկոսությունը, որ 18թ. արդեն չկար, նրա սեփականության հարցը կա, գումարած նաև՝ Էջմիածնի սեփականությունը»,- ասաց Արա Պապյանը:

Резиденцию Киликийского католикосата в Сисе, по всей вероятности, удастся вернуть - эксперт 05/01/2015   15:51  |  Актуальная тема
Решение Католикосата Великого Дома Киликийского подать в Конституционный суд Турции иск с требованием вернуть историческую резиденцию католикосата в Сисе в 100-ю годовщину Геноцида армян является правильным и своевременным. Об этом на встрече с журналистами в пятницу заявил руководитель центра “Модус Вивенди”, бывший посол Армении в Канаде Ара Папян.
Папян отметил, что по всей вероятности, удастся добиться возврата резиденции католикосата в Сисе, так как это один из немногих случаев, когда имеется весь правовой пакет. “Если не удастся решить вопрос в турецких судах, то будет подана жалоба в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ)” на незаконное лишение собственности”, – отметил он.
Подача иска важна в плане восстановления справедливости. Кроме того, по словам Ара Папяна, это - прецедент для того, чтобы Католикосат Сиса смог вернуть и другие церкви”, – отметил Ара Папян.