Քրեական հետապնդումից ազատվելու հնարավորություն՝ զինծառայությունից խուսափածների համար 04/30/2015 12:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ 104 «կողմ», 5 «դեմ», 0 «ձեռնպահ» ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքում կառավարության առաջարկած փոփոխությունը, ըստ որի օրենքի գործողության ժամկետն երկարաձգվում է մինչև 2015 թվականի մայիսի 1-ը:
Արդյունքում՝ օրենքը կտարածվի մինչև 2015 թվականի մայիսի 1-ը «Զինապարտության մասին» օրենքի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված, հետագայում 27 տարին լրացած կամ սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմքեր ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիների վրա:
Այն է՝ մինչև 1988թ.-ի մայիսի 1-ը ծնված՝ պարտադիր զինծառայության զորակոչից խուսափած ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան սահմանված ժամկետում մուծել օրենքով նախատեսված համապատասխան վճարը, վերադառնալ Հայրենիք և ազատվել քրեական հետապնդումից:
Ինչպես և առաջին ընթերցմամբ քվեարկության ժամանակ, այսօր ևս դեմ քվեարկեց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամների մի մասը: Նրանց թվում էր նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը, ում բնորոշմամբ, օրենքի գործողության ժամկետի երկարաձգումը «հակաբանակային է». այն նպաստում է, որպեսզի «Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածով հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիները չվերադառնան Հայաստան, սպասեն 27 տարեկանը լրանալուն և նոր վերադառնան ու, որոշակի գումար վճարելով, ազատվեն զինծառայության պարտականությունից և նորից հեռանան Հայաստանից»։

У призывников-уклонистов появилась возможность освободиться от уголовного преследования в Армении 04/30/2015   13:52  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании в четверг приняло во втором и окончательном чтении предложенные правительством поправки в закон РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”. За документ проголосовали 104 депутата, против - 5.
Поправками предусмотрено прекращение уголовного преследования в отношении граждан Армении, не явившихся на призыв до 1 мая 2015 года в нарушение закона “О воинской повинности” и достигших впоследствии 27-летнего возраста или приобретших в установленном порядке основания на получение права на освобождение или отсрочку от обязательной военной службы.
Рожденные до 1 мая 1988 года граждане Армении, уклонившиеся от призыва в армию, смогут уплатить в установленные сроки штраф, вернуться на Родину и освободиться от уголовного преследования.
Против принятия закона проголосовали депутаты от фракции оппозиционного “Армянского Национального Конгресса”, в числе которых был бывший военный прокурор Гагик Джангирян. По его словам, продление срока действия закона носит “антиармейский” характер. Джангирян считает, что с принятием данного закона разыскиваемые по статье 327 УК РА граждане Армении вернутся на Родину только после достижения 27-летнего возраста, заплатят определенную сумму для освобождения от уголовной ответственности и снова уедут из страны.