Խոշոր չափերով կեղծ «եվրո» են իրացրել 04/30/2015 12:00 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կեղծ «եվրո» թղթադրամ իրացնելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջը, բանկի մարզային մասնաճյուղի գլխավոր հաշվապահից գրավոր հաղորդում է ստացվել, որ ս/թ մարտի 25-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում անհայտ անձն Արարատ քաղաքի մասնաճյուղում փոխանակման նպատակով իրացրել է ընդհանուր 9.000 եվրո, 18 հատ 500 եվրո անվանական արժեքով կեղծ թղթադրամներ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով։
Քննության շրջանակներում ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ ձեռնարկված քննչական, դատավարական եւ օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է կեղծ թղթադրամներ իրացրած անձանց ինքնությունը, ձեռքբերման աղբյուրը։
Քննության տվյալներով՝ կեղծ թղթադրամները ձեռք է բերել Արարատի մարզի 28-ամյա բնակիչը բեռնափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպության միջոցով՝ Հունաստանից, որոնք իրացնելու համար փոխանցել է 26-ամյա մեկ այլ ՀՀ քաղաքացու։ Վերջինս կեղծ թղթադրամներն իրացրել է փոխանակելու միջոցով բանկի մարզային մասնաճյուղում։
Առանձնապես խոշոր չափերով կեղծ «եվրո» թղթադրամ իրացնելու կասկածանքով նշված երկու երիտասարդները ձերբակալվել են։ Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Двое молодых людей задержаны в Армении по подозрению в сбыте фальшивых евро 04/30/2015   12:33  |  Актуальная тема
Двое молодых людей задержаны в Армении по подозрению в сбыте крупной партии фальшивых евро, сообщается на официальном сайте СК Армении.
Согласно информации,от бухгалтера областного филиала одного из армянских банков поступило сообщение, согласно которому в период с 25-го по 30 марта неизвестный в филиале банка в городе Арарат обменял в общей сложности 9 тыс. евро – 18 фальшивых купюр достоинством 500 евро.
По факту сбыта фальшивых евро в следственном управлении Следственного комитета Армении по Араратской области возбуждено уголовное дело. Дело заведено по п. 2 ч. 3 ст. 202(Изготовление, хранение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг, совершенные организованной группой в особо крупных размерах) УК РА.
“В результате следственных, процессуальных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых совместно с соответствующими подразделениями полиции Армении, были установлены личности лиц, осуществивших сбыт поддельных банкнот, а также источник их приобретения”, - говорится в сообщении.
“По данным следствия, фальшивые купюры приобрел из Греции через организацию, занимающуюся грузоперевозками, 28-летний житель Араратской области, который с целью сбыта передал банкноты 26-летнему гражданину РА. Последний реализовал фальшивые купюры в обменном пункте филиала банка”, - отмечается в сообщении СК.
“Расследование продолжается. Предпринимаются необходимые меры для обеспечения всестороннего исследования всех обстоятельств инцидента”, - информирует ведомство.