Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը ապրիլի 29-ին կհայտարարի Թուրքիայի դեմ հայց ներկայացնելու մասին. Asbarez 04/28/2015 12:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Asbarez.com-ի տեղեկացմամբ՝ ապրիլի 29-ին Հայ եկեղեցու առաջնորդները Մամուլի ազգային ակումբում կհրավիրեն մամուլի ասուլիս՝ հայտարարելու Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան հայց ներկայացնելու մասին՝ Սիսի Հայոց կաթողիկոսարանի՝ Թուրքիայի հարավ-կենտրոնական տարածքում գտնվող Սբ. Սոֆիայի տաճարի վերադարձի պահանջով: Այդ ուխտավայրը Թուրքիայի կառավարությունն առգրավել է Հայոց ցեղասպանությունից հետո:
Հայոց կաթողիկոսության նստավայրը 1293-1441-ին եղել է Կիլիկյան Հայաստանի Սիս մայրաքաղաքում: 1292-ին, երբ Եգիպտոսի մամլուքները գրավել են Հռոմկլան, թալանել ու ավերել են Հռոմկլայի կաթողիկոսարանը, գերել Հայոց կաթողիկոս Ստեփանոս Դ Հռոմկլայեցուն և տարել Կահիրե, Գրիգոր Է Անավարզեցին Հայոց կաթողիկոսական ընդհանրական աթոռը տեղափոխել է Սիս և կաթողիկոսանիստ դարձրել քաղաքի հյուսիսային ծայրամասում գտնվող նախկին եպիսկոպոսանիստ Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եռախորան եկեղեցին:
Կիլիկիայի Հայկական թագավորության անկումից (1375) հետո 1441-ին, Էջմիածնի ազգային եկեղեցական ժողովի որոշմամբ, Կիլիկիայում մեկուսացած և հայ ժողովրդի համար քաղաքական ու հոգևոր-կրոնական երբեմնի կենտրոնի նշանակությունը կորցրած, տնտեսապես քայքայված Մայր աթոռը Սիսից տեղափոխվել է բուն Հայաստան և վերահաստատվել իր նախնական վայրում` Վաշինգտոնում:

Католикосат Великого Дома Киликийского 29 апреля объявит о подаче иска против Турции - СМИ 04/28/2015   13:03  |  Актуальная тема
Главы Армянской церкви 29 апреля созовут пресс-конференцию, в ходе которой объявят о подаче судебного иска в Конституционный суд Турции с требованием вернуть католикосат в городе Сис, собор Святой Софии, расположенный на юге центральной части Турции.Об этом сообщает Аsbarez.com.
Издание отмечает, что эту христианскую святыню, ставшую местом для паломничества, турецкое правительство конфисковало после Геноцида.
Резиденцией Католикоса в 1293-1441 годах был киликийский город Сис. Резиденция была перенесена после того, как египетские мамлюки в 1292 году захватили город Ромкла и взяли в плен католикоса Степаноса IV. После падения киликийского армянского королевства (1375 год), в 1441 году Эчмиадзинский совет принял решение вернуть престол в первоначальную резиденцию – город Эчмиадзин.
О намерении потребовать возвращения здания Сисского католикосата Арам I заявил в ходе конференции Армения-Диаспора в Ереване. «Если выиграем суд, будет честь и победа нашему народу, родине и церкви. Если проиграем – тоже выиграем, напомнив, что мы требуем восстановления прав, сколько бы лет не прошло после Геноцида», — заявил Арам I. По его словам, необходимо избегать представления о том, что признание Геноцида – конечная цель борьбы.
13:59 27/04/2015  |  Лента новостейПолицейские в Стамбуле напали на участников акции в память о жертвах Геноцида армян