Իրավական համակարգում ներդրվում է նոր՝ հաշտարարության ինստիտուտ 04/28/2015 12:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը 95 «կողմ», 1 «դեմ» և 15 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում և կից մի շարք օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների օրենսդրական փաթեթը:
Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է Հայաստանի իրավական համակարգում ներդնել նոր՝ հաշտարարության ինստիտուտ, որն, ըստ կառավարության հիմնավորման, առավել հեռանկարային է վեճերի՝ արտադատական կարգով լուծման ինստիտուտներից:
Հաշտարարության ինստիտուտը գործելու է կամավորության սկզբունքի հիման վրա: Նոր ինստիտուտի ներդրմամբ կնվազեցվի դատարանների և դատավորների ծանրաբեռվածությունը, կկրճատվի քննվող գործի ժամանակը:
Նախատեսվում է, որ որոշակի հստակ սահմանված գործերի համար, մասնավորապես` ամուսնաընտանեկան, աշխատանքային գործերով, անշարժ գույքի վերաբերյալ գործերով, հաշտարարությունը պարտադիր է լինելու մինչև բուն դատաքննության հասնելը:
Կողմերին պետք է տրվի ժամանակ և հնարավորություն, որպեսզի նրանք վեճը փորձեն լուծել հաշտարարության միջոցով: Վեճի չլուծման դեպքում կողմերը պետք է ներկայացնեն հաշտարարության ձախողման վերաբերյալ փաստաթուղթ, որը հիմք է դատաքննությունը սկսելու/շարունակելու համար:

В Армении планируют внедрить институт примирения сторон 04/28/2015   13:27  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании во вторник приняло в первом чтении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Гражданский процессуальный кодекс РА и в ряд смежных законов. За документ проголосовали 95 депутатов, против – один и 15 – воздержались.
Исходя из этого, в Армении планируется внедрить новый институт медиации(институт примирения сторон), который, согласно формулировке правительства, перспективнее остальных институтов в плане разрешения судебных споров.
Институт медиации будет действовать на добровольной основе. С внедрением нового института удастся уменьшить степень загруженности судов и судей, сократить сроки рассмотрения дела. Предполагается обязательное функционирование института медиации до судебного разбирательства при рассмотрении дел, касающихся семейных, трудовых и других споров.
Сторонам должны быть предоставлены время и возможность на урегулирование спора посредством института медиации. В случае неразрешения тяжбы стороны должны представить документ о провале процесса медиации, который послужит основой для начала или продолжения судебного разбирательства.