Ովքե՞ր կազատվեն պարտադիր զինծառայությունից խուսափելու համար քրեական հետապնդումից 04/28/2015 12:36 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը 107 «կողմ», 4 «դեմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքում կառավարության կողմից առաջարկված փոփոխությունը:
Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է ևս մեկ տարով երկարաձգել օրենքի գործողության ժամկետը, ինչի արդյունքում օրենքը կտարածվի մինչև 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ն օրենքի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված, հետագայում 27 տարին լրացած կամ սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմքեր ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիների վրա:
Օրենքի գործողության ժամկետի երկարաձգումը հնարավորություն կտա «Զինապարտության մասին» օրենքի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից խուսափած ու 27 տարին լրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին սահմանված ժամկետում մուծել օրենքով սահմանված համապատասխան վճարը, վերադառնալ Հայրենիք և ազատվել քրեական հետապնդումից:
Նշենք, որ օրենքի գործողության ժամկետի երկարաձգմանը, ինչպես և նախապես հայտարարվել էր, դեմ քվեարկեցին «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամները:

Кто подпадет под действие закона, освобождающего от уголовной ответственности в Армении за уклонение от призыва в армию? 04/28/2015   14:01  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении на заседании во вторник приняло в первом чтении предложенные правительством поправки в закон РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка». За документ проголосовали 100 депутатов, против- 4 и один – воздержался.
Поправками предлагается продлить срок действия закона еще на год. Поправками предусмотрено прекращение уголовного преследования в отношении граждан Армении, не явившихся до 31 декабря 2014 года на призыв в нарушение закона и достигших впоследствии 27-летнего возраста или приобретших в установленном порядке основания на получение права на освобождение или отсрочку от обязательной военной службы.
Продление срока действия закона позволит гражданам Армении, уклонившимся от прохождения обязательной военной службы в нарушение закона “О воинской повинности” и достигшим 27-летнего возраста, уплатить установленную законом сумму, вернуться на Родину и освободиться от уголовного преследования.