Նախագահն ընդունել է ԵԽ նախարարների խորհրդի նախագահ, Բելգիայի փոխվարչապետ Դիդիե Ռեյնդերսին 04/27/2015   16:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԽ նախարարների խորհրդի նախագահ, Բելգիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի, արտաքին առևտրի և եվրոպական հարցերի նախարար Դիդիե Ռեյնդերսին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և ընդգծել, որ Հայաստանը, շահագրգռված լինելով բարեկամ Բելգիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացմամբ, մեծապես կարևորում է նաև Եվրոպայի խորհրդի հետ երկխոսությունն ու համագործակցությունը երկրում իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում: Նշելով, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է ունեցել և՛ որպես ԵԽ անդամ-պետություն՝ ՀՀ պարտավորությունների, և՛ անդամակցությամբ ստանձնած հանձնառությունների կատարման գործընթացում, Սերժ Սարգսյանը հավելել է, որ այդուհանդերձ, դեռևս բավականին աշխատանք կա իրականացնելու, և մեր երկիրը հաստատակամ է շարունակելու բարեփոխումները:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել Դիդիե Ռեյնդերսին՝ ստանձնած կարևոր առաքելությունը՝ ԵԽ նախարարների խորհրդի նախագահությունը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու գործում, որին մեկ ամսից էլ պակաս ժամանակ է մնացել:
Դիդիե Ռեյնդերսը շնորհակալություն է հայտնել բարեմաղթանքի ու ջերմ հյուրընկալության համար և ընդգծել, որ չափազանց գնահատում է սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Նա գոհունակությամբ է խոսել Երևանում երեկ և այսօր կայացած իր պաշտոնական հանդիպումների մասին, նշելով, որ իր գնահատմամբ, ինչպես հայ-բելգիական երկկողմ հարաբերությունները, այնպես էլ ԵԽ շրջանակներում փոխգործակցությունը գերազանց են, և անհրաժեշտ է այսուհետ ևս հետևողականորեն շարունակել ջանքերը հարաբերություններն ամրապնդելու, ինչպես նաև տնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Նշելով, որ տեղյակ է ընթացիկ տարին որքան կարևոր և առանձնահատուկ է Հայաստանի համար՝ հագեցած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներով, Դիդիե Ռեյնդերսը տեղեկացրել է, որ հանդիպումից հետո այցելելու է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել պարոն Ռեյնդերսին՝ օրերս Երևանում կայացած «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին բարձր մակարդակով ԵԽ-ի մասնակցության, ինչպես նաև ապրիլի 24-ին հիշատակի արարողությանը բելգիական պատվիրակության ներկայության համար: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում անչափ շնորհակալ են ու բարձր են գնահատում Բելգիայի իշխանությունների և անձամբ պարոն Ռեյնդերսի ներդրումը Բելգիայի սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշման ընդունման գործում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵԽ համագործակցության օրակարգին, Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթնաժողովին, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին ԵԽ աջակցությանը վերաբերող և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր: Դիդիե Ռեյնդերսն այս համատեքստում ընդգծել է, որ ԵԽ-ն պատրաստակամ է և հանձնառու շարունակել աջակցությունը Հայաստանին՝ քաղաքական, տնտեսական, իրավական ու այլ ոլորտներում բարեփոխումների ճանապարհին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ: Դիդիե Ռեյնդերսը վերահաստատել է իր երկրի և նաև ԵԽ նախարարների խորհրդի նախագահի դիրքորոշումը՝ սատարել միջազգային մանդատ ունեցող միջնորդներին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում:

Серж Саргсян: Армения придает важность сотрудничеству с Советом Европы в контексте проводимых в стране реформ 04/27/2015 17:28 | Лента новостей
Президент Серж Саргсян сегодня принял Председателя Совета министров СЕ, Вице-премьер-министра, министра иностранных дел, внешней торговли и по европейским вопросам Бельгии Дидье Рейндерса, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В ходе встречи Серж Саргсян подчеркнул, что Армения, будучи заинтересованной в развитии отношений с Бельгией, придает важность диалогу и сотрудничеству с Советом Европы в контексте проводимых в стране реформ. Отметив, что Армения добилась ощутимого прогресса и как государство-член СЕ, и в плане выполнения взятых ею на себя обязательств, Серж Саргсян при этом отметил, что предстоит еще многое сделать, и страна готова к продолжению реформ. Глава армянского государства пожелал Дидье Рейндерсу успешного завершения миссии на посту председателя Совета министров СЕ.
Поблагодарив за добрые пожелания и теплый прием, Рейндерс отметил, что чрезвычайно ценит тесное и эффективное сотрудничество с Арменией. Он с удовлетворением отозвался о результатах своих встреч в Ереване, отметив, что оценивает на отлично как армяно-бельгийские отношения, так и взаимодействие Армении с СЕ. Рейндерс видит необходимость в продолжении последовательных усилий по укреплению отношений и развитию экономического взаимодействия.
Рейндерс сообщил, что после встречи намерен посетить мемориальный комплекс “Цицернакаберд”, чтобы почтить память невинных жертв Геноцида армян.
Президент Армении выразил признательность министру за участие делегации СЕ в форуме “Против преступления геноцид”, а также присутствие бельгийской делегации на проходивших 24 апреля памятных мероприятиях. Серж Саргсян подчеркнул, что Армения благодарна и высоко ценит вклад властей Бельгии и лично Рейдерса в процесс принятия Сенатом Бельгии решения о признании Геноцида армян.
Собеседники обсудили сотрудничество Армения-ЕС, предстоящий саммит “Восточного партнерства” в Риге и ряд других вопросов, представляющих обоюдный интерес. Рейндерс заверил, что Совет Европы готов и дальше оказывать содействие Армении при реализации реформ.
Стороны обменялись мнениями вокруг переговорного процесса по мирному урегулированию карабахского конфликта. Дидье Рейндерс подтвердил позицию своей страны и председателя Совета министров СЕ, заключающуюся в поддержке усилий сопредседателей МГ ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта.