Աղթամարի եկեղեցին ընդգրկվել է UNESCO համաշխարհային ժառանգության նախնական ցուցակում 04/27/2015   15:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վանա լճի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին ներկայիս Թուրքիայի տարածքում գտնվող ևս 9 պատմամշակութային կոթողների հետ ընդգրկվել է UNESCO-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական  ցուցակում:
Ինչպես տեղեկացնում է Ermenihaber.am-ը, թուրքական «Taraftar» լրատվական կայքը հայտնում է, որ նշյալ եկեղեցին ճարտարապետական առումով միջնադարի հայկական արվեստի ամենավառ հուշարձաններից մեկն է:
Ներկայացնելով եկեղեցու պատմությունը՝ կայքը գրում է, որ այն կառուցվել է 915-921թթ. Գագիկ Առաջին թագավորի հրամանով, իսկ ճարտարապետը եղել է Մանվելը: Եկեղեցու պատերը զարդարված է հարթաքանդակներով, որտեղ պատկերված են  բույսեր, կենդանիներ և սուրբգրային դրվագներ:
Թուրքական լրատվամիջոցի համոզմամբ` Սուրբ Խաչ եկեղեցու ընդգրկումը UNESCO-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական  ցուցակում կնպաստի քաղաքում զբոսաշրջության զարգացմանը:
Թուրքիայի մշակույթի նախարար Օմեր  Չելիքն ասել է, որ իրեն շատ է ուրախացրել  այդ փաստը: Նա միաժամանակ հիշեցրել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները թույլ են տվել հայերին  Աղթամարում տարին մեկ անգամ պատարագ մատուցել:
Չելիքը նաև նշել է, որ եկեղեցու ընդգրկումն այդ նախնական ցուցակում հատկապես այս շրջանում օրինակ և «ուղերձ պիտի լինի օտարերկրկյա խորհրդարանների համար, որոնք Հայկական սփյուռքի քարոզչության ազդեցության տակ են մնացել»: Ըստ Չելիքի՝ օտարերկրյա  խորհրդարանները քաղաքականացնում են այն ցավալի դեպքերը, որոնք տեղի են ունեցել  թուրքերի և հայերի մեջ ու ցավ պատճառել երկու կողմերին էլ:

Армянская церковь Сурб Хач на острове Ахтамар включена в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО 04/27/2015   16:48  |  Лента новостей
Армянская церковь Сурб Хач(Святого Креста) на берегу озера Ван на острове Ахтамар и еще 9 культурно-исторических памятников, расположенных на территории современной Турции, включены в предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
Как сообщает турецкий портал «Taraftar», вышеупомянутая церковь в архитектурном плане является одним из ярких памятников армянского средневекового искусства.
Церковь была построена 915-921гг. архитектором Манвелом по заказу царя Васпураканского царства Гагика Арцруни. Стены храма украшены барельефами, на которых запечатлены растения и животные, а также фрагменты библейской истории, передает Ermenihaber.am.
По убеждению турецкого издания, включение церкви Сурб Хач в предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО будет способствовать развитию туризма в городе.
Министр культуры и туризма Турции Омер Челик отметил, что он очень обрадовался этому, напомнив при этом, что власти Турции разрешили армянам проводить раз в год на острове Ахтамар службу.