Փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդը, կրելով մարդկային կորուստներ և մարտի դաշտում թողնելով զինամթերք, հետ է շպրտվել 04/25/2015 13:49 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն` ապրիլի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 1200 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև ՌՊԳ-7, ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից ու 60մմ ականանետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 20000 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հրադադարի ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից բացի, ադրբեջանական հատուկ նշանակության ուժերը ապրիլի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան /Սեյսուլան/ ուղղությամբ ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
Հայ դիրքապահները ժամանակին հայտնաբերել են դիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը, առանց խուճապի մատնվելու անցել շրջանաձև պաշտպանության և մտել մարտի մեջ:
Շուրջ 15 րոպե տևած փոխհրաձգության արդյունքում` հակառակորդը կրելով մարդկային կորուստներ և մարտադաշտում թողնելով 5 հատ նռնակի մասեր, ՎՈԳ-25-ի 1 արկ, 5 դատարկ պահունակ, հատուկ դիպուկահար հրացանի /Վինտարեզի/ 1 պահունակ` 4 փամփուշտով, 1 կարճաթև շապիկ, 1 մանգաղ, կապի համար նախատեսված 1 կոճ, բժշկական ներարկիչներ ու ասեղներ, տարբեր տրամաչափի բազմաթիվ պարկուճներ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը հեռակառավարման եղանակով փորձել է իրականացնել զինվորական մեքենայի պայթեցում:
Հակառակորդի դիվերսիոն հետախուզական խմբին դիմակայելու ընթացքում, ինչպես նաև ականի պայթյունի հետևանքով պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վերահսկել իրադրությունը և վստահորեն իրականացնում են մարտական հերթապահություն:

АО НКР пресекла очередную азербайджанскую диверсию. Противник понес потери 04/25/2015   14:39  |  Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 19-го по 25-е апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано порядка 1200 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
За это время из стрелкового оружия разных калибров, а также из 60-миллиметровых минометов и гранатометов РПГ-7 и АГС-17 по армянским позициям было произведено более 20000 выстрелов
Кроме того, ВС Азербайджана в ночь с 20-го на 21-е апреля предприняли очередную попытку разведывательно-диверсионного проникновения, на сей раз на северно-восточном направлении карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, близ села Сейсулан.
Передовые силы Армии обороны НКР вовремя заметили продвижение азербайджанской диверсионной группы и перешли к круговой обороне, вступив с противником в ближний бой.
В результате длившегося почти четверть часа боестолкновения противник был отброшен на исходные позиции, оставив после себя множество следов крови, детали от 5 гранат, один снаряд ВОГ-25, 5 пустых обойм, 1 обойму к специальной снайперской винтовке (“Винтарез”) с 4 пулями, медицинские шприцы, катушку связи, множество гильз разного калибра
В указанный период противник пытался с помощью дистанционного управления взорвать военный автомобиль.
В ходе противостояния диверсионной группе противника, а также подрыва мины Армия обороны НКР не понесла потерь.
Подразделения Армии обороны НКР продолжают контролировать ситуацию на передовой и уверенно нести боевой дежурство.
10:52 24/04/2015  |  Актуальная темаОпределенная напряженность наблюдалась на армяно-азербайджанской границе минувшей ночью