Նախագահ Սերժ Սարգսյան. Ես հավատում եմ, որ մենք կարող ենք կերտել համերաշխության ու հանդուրժողականության աշխարհ 04/24/2015 15:13 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Նախագահ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից այսօր, ի պատիվ Հայաստան ժամանած բարձրաստիճան պատվիրակությունների և պետությունների ղեկավարների, Նախագահի նստավայրում տրվել է պետական ճաշ, որի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել բաժակաճառով:
Ներկայացնում ենք Նախագահի խոսքն ամբողջությամբ.
«Մեծարգո՛ Նախագահներ,
Պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հարգարժա՛ն ներկայացուցիչներ,
Գերաշնորհ սրբազան հայրեր,
Լինում են դեպքեր, երբ խոսքն ամենազոր ի զորու չէ փոխանցել մարդկային զգացումները: Այսօր այդ դեպքերից մեկն է:
Շնորհակալ եմ ձեզ, որ ժամանեցիք Հայաստան՝ հեռվից ու մոտիկից, ժամանեցիք՝ կանգնելու մեր կողքին, ժամանեցիք՝ վերահաստատելու, որ ոչինչ չի մոռացվել, որ պատմությունը դեռ պատմվելու է, ժամանեցիք՝ տարբերակելու ճշմարիտն ու կեղծիքը, որպեսզի սերունդներին փոխանցենք պատմության իրական դասերը:
Ես հրաժարվում եմ հավատալ, որ պատմությունն է տնօրինում մեր ճակատագիրը: Ես հավատում եմ, որ մենք ենք կերտում այն և ի զորու ենք փոխել մարդկության զարգացման ուղին:
Հրաժարվում եմ նաև հավատալ, որ անցողիկ շահերը կարող են փոշիացնել ազատության և խաղաղության մասին մարդկության՝ դարերով փափագած երազանքները: Չէ՞ որ բարոյականությունն ու խիղճը մեզ ի վերուստ են տրված, այլապես չէինք զարգացնի միջազգային մարդասիրական իրավունքը, չէինք դավանի համամարդկային բարոյական արժեքներին, չէինք ունենա մարդասիրական կառույցներ և վերջապես այսօր այստեղ չէինք համախմբվի:
Այո՛, մարդն իր էությամբ ստեղծարար է. նա ստեղծել է առաջատար տեխնոլոգիաներ ու համացանց, բայց այսօր մարդկությունը, առավել քան երբևէ, կարիք ունի սիրո, հանդուրժողականության ու բարության, մարդկայնության ու մարդասիրության, որպեսզի մեր երեխաները չապրեն ու չվերապրեն այն, ինչ ապրել են նախորդ սերունդները, այն, ինչին ականատես ենք նաև մենք՝ մեր օրերում:
Ես հավատում եմ, որ մենք բացառիկ հնարավորություն ունենք, օգտագործելով մեր իսկ ստեղծած գործիքները, համագործակցության բազում կառույցները, հաղորդակցության աննախադեպ միջոցները, միջազգային իրավական համակարգը՝ կատարելագործելու համաշխարհային խաղաղության պահպանման առկա մեխանիզմները, վերականգնելու պատմության ընթացքում բարոյականության սասանված հիմքերը և կանխելու մարդկության դեմ ուղղված ողբերգությունների կրկնությունը:
Ես հավատում եմ, որ մենք կարող ենք կերտել համերաշխության ու հանդուրժողականության աշխարհ, որտեղ մարդու ազգային, ռասայական և կրոնական պատկանելիությունը, ինքնությունը հպարտության աղբյուր կլինեն միայն: Եվ այս գործում մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է կրի պատասխանատվության իր բաժինը, քանզի մեր աշխարհում, որտեղ հետզհետե վերանում են բոլոր սահմանները, մենք՝ բոլորս, անհետադարձ փոխկապակցված ենք միմյանց:
Օրերս Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ հռչակված Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին դեռևս մի ամբողջ հազարամյակ առաջ պատգամել է մեզ. «Երթ ի խաղաղություն՝ սրբեալ ի մեղաց» (Երթը դեպի խաղաղություն սրբում է մեղքերից):
Ուստի եկեք բաժակ բարձրացնենք հանուն ողջ մարդկության խաղաղ համագոյակցության, լույս սերմանող և լույս ծնող խաղաղության»:

Президент Армении: Я верю в то, что мы можем создать мир солидарности и толерантности 04/24/2015   15:31  |  Актуальная тема
От имени Президента РА, председателя Государственной комиссии по координации мероприятий к 100-летней годовщине Геноцида армян Сержа Саргсяна сегодня в честь прибывших в Армению глав высокопоставленных делегаций и государств, в резиденции Президента был дан государственный обед, на котором Серж Саргсян выступил с речью:
«Глубокоуважаемые господа Президенты!
Уважаемые представители государств и международных организаций!
Ваше Святейшество Католикос!
Ваши святейшества!
Бывают дни, когда всемогущее слово не в силах выразить человеческие чувства. Сегодня один из таких дней.
Благодарю вас, что прибыли в Армению из далеких и близких мест, чтобы находиться рядом с нами; прибыли, дабы подтвердить, что ничто не забыто, что история еще будет рассказана, прибыли, чтобы отделить правду от лжи, чтобы мы преподали поколениям истинные уроки истории.
Я отказываюсь верить в то, что история распоряжается нашей судьбой. Я верю в то, что это мы творим историю и способны изменить путь развития человечества.
Я также не верю в то, что сиюминутные интересы способны развеять мечты о свободе и мире, которые человечество лелеет веками. Ведь нравственность и совесть даны нам свыше, иначе мы не развивали бы международное гуманитарное право, не проповедовали бы всеобщие нравственные ценности, у нас не было бы гуманитарных структур и, наконец, мы не собрались бы здесь сегодня.
Да, человек по сути своей созидатель: он создал передовые технологии и Интернет, но сегодня человечество больше, чем когда-либо нуждается в любви, толерантности и нравственности, человечности и человеколюбии, дабы нашим детям не пришлось переживать то, что пережили прежние поколения, то, свидетелями чего стали мы в наши дни.
Я верю, что, использование созданных нами инструментов, множества организаций сотрудничества, беспрецедентных средств коммуникации и международной правовой системы дает нам исключительную возможность для совершенствования нынешних механизмов поддержания глобального мира, для восстановления устоев нравственности, пошатнувшихся в ходе истории, и для недопущения повторения трагедий, направленных против человечества.
Я верю в то, что мы можем создать мир солидарности и толерантности, в котором национальная, расовая и религиозная принадлежность и идентичность человека будут только источником гордости. И в этом деле каждый из нас должен нести свою долю ответственности, поскольку в нашем мире, где постепенно исчезают все границы, мы все бесповоротно взаимосвязаны друг с другом.
Святой Григорий Нарекаци, провозглашенный на днях Папой Римским Франциском Вселенским патриархом и Учителем, еще тысячелетие тому назад наставлял нас, что «Путь к миру очищает от грехов».
Следовательно, давайте поднимем бокалы во имя мирного сотрудничества всех людей, во имя мира, проливающего свет и порождающего свет».