ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի նախագահի այսօրվա ելույթի միջոցով աշխարհին հղված ուղերձները (լուսանկարներ) 04/24/2015   20:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ, ով Հայաստան է ժամանել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանը մասնակցելու նպատակով:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է Նախագահ Օլանդին և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է կրկին հյուրընկալել Ֆրանսիայի Նախագահին Հայաստանում, որտեղ նա անչափ սպասված ու սիրված հյուր է: Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում շնորհակալությամբ է հիշել մեկ տարի առաջ Ֆրանսիայի Նախագահի հայտարարությունը՝ այս օրը Հայաստանում հայ ժողովրդի կողքին լինելու և ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու մասին:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հպարտ է Ֆրանսիայի նման պետության հետ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ ունենալու համար, որի հիմքում այսպիսի քայլերն են: Նախագահը նշել է, որ շատ բարձր է գնահատում պարոն Օլանդի այսօրվա ելույթը և դրա միջոցով աշխարհին հղված նրա ուղերձները, առանց որոնց ոգեկոչման այսօրվա միջոցառումները լիարժեք չէին լինի:
Ֆրանսուա Օլանդն ընդգծել է, թե այնպիսի զգացողություն ունի, որ Երևանում պատմական իրադարձության մասնակցեց. պատմական, որովհետև 100-րդ տարելիցն էր Հայոց ցեղասպանության: Պատմական, որովհետև միջոցառման բոլոր մասնակիցները խաղաղության և հույսի ուղերձ հղեցին այն ազգերին, որոնք պատմության ընթացքում ճնշվել են ու դառնություններ կրել:

Президент Армении высоко оценил послание Франсуа Олланда мировому сообществу по случаю100-й годовщины Геноцида армян 04/24/2015 20:59 | Актуальная тема
В Ереване состоялась встреча президентов Армении и Франции Сержа Саргсяна и Франсуа Олланда, прибывшего в армянскую столицу для участия в траурных мероприятиях в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян отметил, что для него большая честь вновь принимать в Армении президента Франции, где он всегда желанный гость. Президент Армении с благодарностью вспомнил об озвученном им год назад заявлении, согласно которому 24 апреля он будет рядом с народом Армении и примет участие в поминальных мероприятиях.
Серж Саргсян подчеркнул, что Армения гордиться привилегированными отношениями с таким государством, как Франция, в основе которых лежат подобные шаги. Он отметил, что высоко оценивает сегодняшнее выступление Олланда и направленные им месседжи миру, без которых поминальные мероприятия были бы неполноценными.
В свою очередь президент Франции заявил, что у него такое чувство, что сегодня он принимал в Ереване участие в историческом событии, в историческом, поскольку все его участники призвали к миру и дали надежду нациям, которые за свою историю подверглись угнетению и познали горе.