«Մեր ժողովուրդն այսօր շարունակում է ապրել շրջափակման և պատերազմի վտանգի պայմաններում». Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ 04/24/2015 13:41 | ԼՐԱՀՈՍ
«Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 20-րդ դարասկզբին իրագործված Հայոց Ցեղասպանությունը մեր նորագույն պատմության մեծագույն ողբերգությունն է, որը համարժեք գնահատական և դատապարտություն չստանալով` նախադեպ դարձավ նոր ոճրագործությունների», -այսօր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մոտ արտասանած իր ելույթւմ ասաց Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ը:
«Այսօր Արարատահայաց այս բարձունքից, ուր լուսազգեստ հոգիներն են մեր նահատակների, և սրբությունն է մեզ վրա հովանի, բարեխոսական աղոթք ենք վերառաքում երկինք` աղերսով աշխարհին խաղաղություն, մարդկանց մեջ` սեր և համերաշխություն: Մեր սուրբ նահատակները այսօր պատգամ են բերում մեզ և կոչում լինելու առաքյալներ, առաքյալներ` արդարության, դատապարտելու եղեռնագործությունները մարդկության դեմ` ցեղասպանությունները, ահաբեկչությունները, մարդու և ազգերի իրավունքների ոտնահարումները: Մարդասիրության, արդարության ու խաղաղության հովանավոր մեր սուրբ նահատակները կոչում են մեզ լինելու առաքյալներ ճշմարտության` ընդդեմ կեղծիքի քարոզչության ու տարածման, մերժելու ժխտողականությունը, հաղթահարելու անհանդուրժողականությունն ու անտարբերությունը»,- ասաց Հայոց Հայրապետը:
Գարեգին Բ-ը նշեց, որ ցեղասպանության դառն հիշողություններն անցնող 100 տարում չարությամբ ու ոխակալությամբ չեն մթագնել մեր ժողովրդի հոգին: «Մեր վշտին ատելություն չի խառնվել, սակայն եղել ենք անհաշտ խարդավանքների, մեր պատմության խեղաթյուրման հանդեպ, եղել ենք աննահանջ` ճշմարտության պայքարի մեր ճանապարհին: Մեր ժողովուրդն այսօր շարունակում է ապրել շրջափակման և պատերազմի վտանգի պայմաններում, դիմակայում դժվարությունների և իր իրավունքները պաշտպանում մարդու և ազգերի իրավունքների գերակայության հավատով»,- ասաց նա:
Կաթողիկոսն իր ելույթում երախտագիտություն հայտնեց Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչած ու դատապարտած երկրներին, պետական, կրոնական ու հասարակական կառույցներին ու կազմակերպություններին, նաև` բոլոր պետություններին, ժողովուրդներին ու անհատներին, ովքեր Ցեղասպանության դժնդակ տարիներին օգնության ձեռք մեկնեցին և ապաստան տվեցին ցեղասպանության զոհերին:
«Հայրապետիս աղոթքն է, որ մեր ժողովուրդը զորավոր պահի հավատքն ու հայրենյաց սերը, անկասելի` իր իրավունքները վերականգնելու կամքը: Հայցում ենք, որ մեր սուրբ նահատակների բարեխոսությամբ խաղաղությունը, արդարությունը, սերն ու ողորմությունը հավերժ թագավորեն երկրի վրա` հանուն մարդկության շեն, ապահով ու բարօր կյանքի»,-այս աղոթքով ավարտեց իր ելույթը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ը:

Католикос все армян Гарегин II: Наш народ продолжает жить в условиях блокады и угрозы войны, но не отступает от борьбы за истину 04/24/2015 17:20 | Лента новостей
Осуществленный в начале 20-го века Османской Турцией Геноцид армян - величайшая трагедия в нашей новейшей истории, заявил Его Святейшество Гарегин Второй, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, выступая на памятной церемонии в Мемориальном комплексе “Цицернакаберд”.
“Не получив соответствующей оценки и осуждения, он стал прецедентом для новых злодеяний. Хвала Богу: ныне Геноцид армян - в центре внимания мирового сообщества, он находит признание и осуждение. Наше присутствие здесь подчеркивает нашу ответственность за передачу последующим поколениям мирного и безопасного мира, свободного от насилия и злодеяний”, - отметил католикос.
Глава Армянской Апостольской церкви также отметил:
“Сегодня с этой взирающей на Арарат высоты, где пребывают облаченные в светозарные одеяния души наших мучеников, и святость осеняет нас, Мы возносим молитву о заступничестве, испрашивая мира для мира, любви и солидарности в людях. Наши святые мученики сегодня несут нам завет и призыв быть апостолами, апостолами справедливости, осудить содеянные против человечества преступления - геноциды, терроризм, попрание прав человека и наций. Наши святые мученики, покровительствующие человеколюбию, справедливости и миру, призывают нас быть апостолами истины – против пропаганды и распространения лжи, отвергнуть отрицание геноцида, преодолеть нетерпимость и безразличие”.
Гарегин Второй также подчеркнул, что горькие воспоминания о Геноциде за эти 100 лет не омрачили душу нашего народа злостью и злобою.
“Наша скорбь не перемешалась с ненавистью, однако мы были непримиримы к интригам, к искажению нашей истории, были неотступны на нашем пути борьбы за истину. Наш народ сегодня продолжает жить в условиях блокады и угрозы войны, противостоит трудностям и защищает свои права с верою в приоритетность прав человека и наций”, - сказал он.
В своем выступлении католикос выразил признательность странам, государственным, религиозным и общественным структурам и организациям, признавшим и осудившим Геноцид армян, а также всем государствам, народам и людям, которые в ужасные годы Геноцида протянули руку помощи и дали пристанище чадам нашего народа.
Свое выступление патриарх завершил молитвой:
“Наша Патриаршая молитва, чтобы наш народ хранил прочною веру и любовь к Отечеству, непоколебимой – волю к восстановлению своих прав. Испрашиваем, чтобы предстательством наших святых мучеников мир, справедливость, любовь и милость присно царствовали на земле во имя процветающей, безопасной и благоденной жизни человечества”.