Տատիկս անապատում ստիպված է եղել թողնել իր ուժասպառ եղած մորը, որին հետո այլևս երբեք չի տեսել. Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի փոխխոսնակ 04/23/2015   12:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հուսով եմ 100-ամյակը կդառնա մտածելու տարի բոլորի համար»,- այսօր Երևանում ընթացող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ընթացքում հայտարարեց Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ և Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգորդ, ազգությամբ հայ Իզաբել Ենգիզյանը:
Նա իր ելույթում պատմեց իր տատիկի կյանքի ողբերգական պատմությունը:
«Տատիկս այն հազարավոր հայերի հետ էր, որոնց աքսորել են, որոնք ստիպված են եղել օրեր շարունակ անդադար քայլել անապատում»,- ասաց նա՝ նշելով, որ տատիկն այդտեղ ստիպված է եղել թողնել իր ուժասպառ եղած մորը, որին հետո այլևս երբեք չի տեսել:
«Տատիկս կորցրել է իր ընտանիքի բոլոր անդամներին ու այլևս երբեք նրանց չի հանդիպել»,- ասաց Էլիզաբեթ Ենգիզյանը՝ հավելելով, որ այսօր բոլորը ունեն պատասխանատվության իրենց բաժինը:
«Մենք պետք է հիշենք և հիշեցնենք, թե մեզանից յուրաքանչյուրն ինչ պատասխանատվություն ունի: Մեր պատասխանատվությունն է գործել բոլոր այն ռեժիմների դեմ, ովքեր այսօր էլ շարունակում են ցեղասպանություններ գործել»,- ասաց նա:
12:37 23/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԻոաննիս Ամանատիդիս. «Թուրքիան չունի բավարար ինքնագիտակցություն, որ խոնարհությամբ ներողություն խնդրի»
11:34 23/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահ Սարգսյանը պատասխանել է Al Jazeera-ի, Reuters-ի, CNN Turk-ի, BBC-ի և Russia Today-ի թղթակիցների հարցերին
11:31 23/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երկու կողմերն էլ պետք է առաջինը լինեն». Թուրք մտավորականը՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին

Вице-президент риксдага Швеции поведала трагическую историю своей бабушке, чудом спасшейся во время Геноцида армян 04/23/2015 13:31 | Лента новостей
Вице-президент риксдага Швеции Изабель Дингизян, выступая в четверг на проходящем в Ереване глобальном форуме “Против преступления геноцида’”, поведала трагическую историю своей бабушке, чудом спасшейся во время Геноцида армян.
“Моя бабушка была вместе с теми армянами, которых выслали, которые дни напролет шли по пустыне, где она была вынуждена оставить свою умирающую мать”, - сказала Дингизян.
“Моя бабушка потеряла семью, с которой ей больше не довелось так и встретиться”, - сказала Дингизян, добавив, что доля вины за произошедшее лежит на всех.
“Мы должны помнить и напоминать об ответственности каждого из нас, которая заключается в борьбе против режимов, которые продолжают сегодня осуществлять геноциды”, - сказала она.
"Надеюсь, что 100-ая годовщина геноцида армян заставит всех задуматься над многими вещами", - резюмировала Дингизян.