Հայ ժողովրդին ոչնչացնելու փորձին մեր պատասխանը պետականության կառուցումն է. Սերժ Սարգսյան 04/22/2015 11:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Համաժողովի ներկայացուցչական կազմը վստահություն է ներշնչում, որ այն կվերածվի հանցագործությունների հանցագործության՝ ցեղասպանության կանխարգելման մեխանիզմների մշակմանն ու կատարելագործմանն ուղղված համընդգրկուն քննարկումների կարևոր հարթակ: «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի բացմանը նշեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Վերջին շրջանում միջազգային կազմակերպությունների օրակարգը, մեծ և փոքր պետությունների դիվանագիտական ջանքերը, միջազգային մամուլի առաջին էջերը զգալի չափով ուղղված են մարդկության առջև ծառացած կարևորագույն մարտահրավերներից մեկին: Խոսքը ժամանակակից քաղաքակրթության բնօրրանում՝ Մերձավոր Արևելքում, ծայրահեղականության և անհանդուրժողական աճի մասին է, որը հանգեցրել է տարբեր փոքրամասնությունների դեմ բռնությունների, որոշ վայրերում՝ նաև ցեղասպան դրսևորումների ի հայտ գալուն»,- նշեց երկրի ղեկավարը:
ՀՀ նախագահն ընդգծեց, որ Ցեղասպանության իրականացումը հետևանք է ոչ միայն տվյալ պետության կամ հասարակության ներսում գրանցվող զարգացումների, այլ նաև ողջ միջազգային համակարգի ձախողման: «Մեկ անգամ չէ ապացուցվել, որ անպատժելիությունը Ցեղասպանության կրկնության նախադրյալ է»,- ասաց Ս.Սարգսյանը՝ հավելելով, որ միջազգային հանրությունը չկարողացավ կանխել դրանց և մյուս ցեղասպանությունների իրականացումը:
Նշելով, որ ցեղասպանությունների վերաբերյալ հայ ժողովրդի հիշողություններում մեծ է երախտագիտության տեղը, ՀՀ նախագահն ընդգծեց, որ «հայ ժողովուրդը չի մոռանում և շնորհակալ է այն քրդերին ու թուրքերին, ովքեր Հայոց ցեղասպանության ժամանակ ծածուկ փրկում էին իրենց հարևան հայի կյանքը, արաբ ժողովրդին, որն ապաստան տվեց յաթաղանից մազապուրծ եղած հայերին, որբախնամ և այլ տեսակի մարդասիրական գործունեության իրականացրած ռուս, ամերիկացի և եվրոպացի անհատներին:
Հայաստանի ղեկավարը նշեց, որ Ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման գործում հետևողական ջանքեր գործադրելուց զատ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում առանցքային տեղ է զբաղեցնում ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ ակտիվ դերակատարության ստանձնումը: «Ընդ որում, այս ուղղությունները փոխկապակցված են, քանզի անցյալում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը ապագայում մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում անգնահատելի դերակատարություն ունեն»,- ասաց ՀՀ նախագահը:
Ողջունելով ու կարևորելով ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից այս տարի ընդունած երկու փաստաթղթերը՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների ու ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու հայտարարությունն ու որպես ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման օրը դեկտեմբերի 9-ը նշելու մասին օրենքի փոփոխությունը, Սերժ Սարգսյանը խիստ խորհրդանշական համարեց, որ հենց այդ օրն է ընդունվել «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան:
Հարյուր տարի առաջ հայ ժողովուրդը վերապրեց իր պատմության ամենամութ և ամենադաժան էջը: ՀՀ նախագահը նշեց, որ արհավիրքը, որ բաժին ընկավ մեր նախնիներին, իրոք աննախադեպ էր իր մասշտաբներով, սակայն այսօր հարյուր տարի անց, ոգեկոչելով իր զոհերին՝ հայ ժողովուրդը համայն աշխարհին ներկայանում է անկախ պետությամբ, ազատ Արցախով, հայապահպանության և հանուն Հայաստանի զարգացման արժեքներով ապրող կենսունակ Սփյուռքով՝ համամարդկային քաղաքակրթության զարգացման մեջ նոր ներդրումներ ունենալու ձգտումով: «Այս ամենի հիմքը հայ ժողովրդի վերածնունդն է»,- ասաց ՀՀ նախագահը:
«Ուստի Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին մենք բաց ճակատով ենք և վստահաբար հայտարարում ենք, որ այն, ինչին ցանկանում էին հասնել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչները, չի հաջողվել: Ավելին, հայ ժողովրդին ոչնչացնելու փորձին մեր պատասխանը պետականության կառուցումն է, մեր վերածնունդն է, որն այսօր անշրջելի է»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:
Եզրափակելով իր խոսքը՝ ՀՀ նախագահն ընդգծեց, որ «այսօրվա համաժողովը քննարկումներին զուգահեռ պետք է հզոր գործնական ուղերձ հղի միջազգային հանրությանն առ այն, որ ցեղասպանությունները բնավ չեն դադարել սպառնալիք հանդիսանալ մարդկության համար, որ դրանց հետևանքների հաղթահարումն ու կանխարգելումը պետք է դառնա կարևորագույն առաջնահերթություն: Անցյալի դասերը մեզ պարզապես պարզավորեցնում է դա անել: Քաղաքակիրթ մարդկությունը պետք է մեկտեղի իր ջանքերը՝ վերջնականապես արմատախիլ անելու ցեղասպանության չարիքը և այն ծնող նախադրյալները»,- ասաց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Нашим ответом на попытку уничтожения армянского народа стало построение государственности и возрождение – Серж Саргсян 04/22/2015   11:39  |  Лента новостей
Построение государственности, наше возрождение, которое сегодня уже необратимо, являются нашим ответом на попытку уничтожения армянского народа. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на открытии глобального форума "Против преступления геноцида" в Ереване.
Двухдневный форум стартовал в среду в армянской столице в рамках мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян, В нем примут участие порядка 600 участников из более чем 50 стран.
“В 100-летнюю годовщину Геноцида армян мы с чистой совестью можем сказать, что организаторам геноцида не удалось воплотить в жизнь свои намерения”, - отметил глава государства.
“100 лет назад армянский народ пережил самую темную и жестокую страницу своей истории. Ужас, выпавший на долю наших предков, действительно не имеет прецедентов по своему масштабу. Однако сегодня, спустя век, взывая к памяти невинных жертв, армянский народ предстает перед мировым сообществом независимым государством, свободным Арцахом, жизнеспособной диаспорой, живущей ценностями, направленными на сохранение и развитие Армении и стремящийся воплотить новые идеи для развития общечеловеческой цивилизации”, - подчеркнул Серж Саргсян.
По словам главы государства, в основе всего вышеперечисленного лежит возрождение армянского народа.
“Пожалуй, именно здесь и сформировалась самая главная особенность нашего народа - сохранение веры в общечеловеческие качества, несмотря на все сложности и несчастья, а также способность найти в себе силы для созидания и творчества. Веками потерянная государственность была восстановлена уже в 1918 году. Затем, в советский период, армянский народ создал многочисленные духовные и материальные ценности, тем самым внося свою лепту в обогащение международных научных и культурных сокровищниц. Пиком возрождения армянского народа стала общенациональная волна пробуждения 1991 года, когда независимая Республика Армения присоединилась к международной семье независимых государств”, - напомнил президент.
“Армянский народ возродился не только на родине, но и за ее пределами. Вследствие геноцида армяне, нашедшие убежище в различных странах по всему миру, успешно интегрировались в общества, давшие им приют, одновременно не растеряв свою самобытность и сознание глубокой связи с Арменией”, - сказал Серж Саргсян.
Завершая свое выступление, президент подчеркнул, что сегодняшний форум, наравне с дискуссиями, должен стать мощным посылом международному сообществу, указывающим, что геноциды не перестали быть угрозой для человечества, что преодоление последствий и предупреждение геноцидов должно стать важнейшим приоритетом.
“Уроки прошлого обязывают нас. Цивилизованное мировое сообщество должно объединить свои усилия для окончательного искоренения преступления геноцида и порождающих его обстоятельств”, - отметил президент Армении.