Թուրքիայի 9 %-ը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, և դա 7մլն մարդ է. Չենգիզ Աքթար 04/22/2015 16:55 | ԼՐԱՀՈՍ
«Անմոռուկը թուրքերեն նույն անունն ունի, և դա պատահականություն չէ»,- այսօր Երևանում հայտարարեց թուրք գիտնական Չենգիզ Աքթարը՝ վստահեցնելով, որ Թուրքիայում ևս ոչինչ չի մոռացվել:
«Ցեղասպանությունն ու ժխտողականությունը Թուրքիայի հետ նույնացնելը ճիշտ չէ»,-ասաց նա՝ հայտարարելով, որ Թուրքիայում գնալով ավելի ու ավելի են արմատանում Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման պահանջները: Ավելանում են այս թեմայով ուսումնասիրություններ անող գիտնականները, գրքեր են գրվում, կինոնկարներ նկարահանվում: Ավելանում է այն մարդկանց թիվը, ովքեր վերաընդունում են իրենց իրական հավատքը, բացահայտում իրենց իրական ազգությունը, վերականգնվում են նաև քրիստոնեական եկեղեցիները:
«Հրապարակային, բաց միջոցառումներ են տեղի ունենում, որոնցում բացահայտ խոսվում է ցեղասպանության մասին: Հիմա «Ց»-ով բառը Թուրքիայում հնչում է բոլորի բերանից»,- ասաց բանախոսը՝ հավելելով, որ ժամանակին ասվում էր «այսպես կոչված», այժմ սակայն, դա էլ է վերացվել:
Ի դեպ, Չենգիզ Աքթարը նշեց, որ Օսմանյան կայսրության անկումից հետո էլ ցեղասպանությունը շարունակվել է, այսպես կոչված «սպիտակ եղեռնի» ձևով, «վանքերը, եկեղեցիները պայթեցվեցին հենց այդ ժամանակաշրջանում»,- ասաց նա:
«Թուրքիայի 9 %-ը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասաց Աքթարը՝ հավելելով. «կարող է թվալ, թե ինչ է 9%-ը, բայց դա 7մլն մարդ է»:
Իր ելույթն ավարտելով, Չենգիզ Աքթարը հիշատակի ու հարգանքի խոսք ասաց «իր սիրելի Հրանտ Դինքի» մասին՝ վստահեցնելով, որ նրա գործը կիսատ չի մնալու:
Ի դեպ, Չենգիզ Աքթարը այն թուրք գիտնականներից է, ովքեր 2007թ-ի հունվարի 19-ին, Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո, ստորագրահավաք նախաձեռներցին, որով թուրքերը պետք է ներողություն հայցեին հայերից: Քարոզարշավն ստացավ «Ես ներում եմ հայցում» անվանումը և հավաքեց ավելի քան 32 000 ստորագրություն:

Опрос показал, что 7 миллионов граждан Турции признает Геноцид армян – турецкий ученый 04/22/2015   21:38  |  Лента новостей
Недавний опрос в Турции показал, что 9% граждан Турции признает Геноцид армян. Об этом заявил турецкий ученый Ченгиз Актар в ходе проходящего в Ереване глобального форума “Против преступления геноцида”.
”Может показаться, что 9% - это очень мало. Но 9% - это 7 миллионов человек», - добавил он.
Не совсем правильно сегодня ассоциировать слово “отрицание” с Турцией. По его словам в Турции растет количество молодых ученых, которые занимаются исследованием Геноцида армян, пишут книги на эту тему, снимают фильмы об этом. Растет число людей, которые возвращаются к своей истинной вере, восстанавливают христианские церкви.
В Турции проходят публичные мероприятия, на которых открыто говорят о геноциде. Сегодня в Турции свободно произносят слово “геноцид”, - заявил Актар
Ченгиз Актар отметил, что после падения Османской империи геноцид продолжался в виде так называемого “белого геноцида”, во время которого были взорваны церкви, храмы.
В завершение своего выступления турецкий ученый вспомнил о Гранте Динке, выразив уверенность в том, что его дело не останется не оконченным.
Ченгиз Актар - один из тех ученых, которые после смерти Гранта Динка в 2007-м году инициировали сбор подписей, согласно которому турки должны были извиниться перед армянами. Кампания, проходившая под девизом “Я прошу прощения”, собрало более 32 тыс. подписей.