Ավստրիայի խորհրդարանը լռությամբ հարգանքի տուրք է մատուցել 04/22/2015 13:47 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 22-ին Ավստրիայի խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք է մատուցել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին:
Նախօրեին՝ ապրիլի 21-ին, Ավստրիայի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը և կոչ անում Թուրքիային հետադարձ հայացք նետել իր անցյալին:
Արդարության և ժողովրդավարության Եվրոպայի հայկական ֆեդերացիայի անդամ Բեդո Դեմիրճյանը «CivilNet»-ին հաստատել է բանաձևի ընդունման փաստը: Նա ասել է, որ բանաձևը ստորագրվել է բոլոր 6 քաղաքական խմբակցությունների կողմից:
Ըստ բանաձևի՝ Օսմանյան կայսրությունը ծրագրել և իրականացրել է Հայոց ցեղասպանությունը և ընդգծում է Ավստրիայի և Հունգարիայի պատասխանատվությունը, որոնք Օսմանյան կայսրության և Գերմանիայի դաշնակիցն են եղել Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ընթացքում:
Ինչպես հայտնել է Դեմիրճյանը, բանաձևով կոչ է արվում Թուրքիային հետադարձ հայացք նետել իր անցյալին և ճանաչվում է Հայոց ցեղասպանությունը:
Ապրիլի 24-ին Գերմանիայի Բունդեսթագը բանաձև կընդունի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ և ակնկալվում է, որ ցեղասպանություն բառը կներառվի բանաձևում:

Парламент Австрии почтил минутой молчания память жертв Геноцида армян 04/22/2015   14:06  |  Актуальная тема
Федеральный парламент Австрии на заседании в среду почтил минутой молчания память жертв Геноцида армян.
Накануне, 21 апреля, парламент Австрии принял резолюцию, в которой осудил Геноцид армян и призвал Турцию взглянуть в лицо собственному прошлому.
Ответственный по коммуникациям европейского офиса "Ай Дата" АРФД Пето Демирчян подтвердил в интервью «CivilNet» факт принятия резолюции. Он сообщил, что документ подписали все
В резолюции отмечается, что осуществленные 100 лет назад в Османской империи массовые погромы армян являются “геноцидом”.
В документе указывается, что доля исторической ответственности за случившееся также лежит и на Австрии, учитывая, что Австро-Венгрия была союзником Османской империи и Германии во время Первой мировой войны.
24 апреля Бундестаг примет резолюцию по Геноциду армян. Ожидаются, что власти Германии включат слово “геноцид” в текст документа.