Էրդողանը սպառնում է. «Հայերը մեծ վնաս են կրելու» 04/20/2015   12:55  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախօրեին Թուրքիայի Քոջաելի քաղաքում ունեցած ելույթի ժամանակ կրկին խոսել է Հայոց ցեղասպանության, Հռոմի Պապի ելույթի ու Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) ընդունած բանաձևի մասին:  Էրդողանը կրկնել է նախորդ անգամվա մտքերն`ասելով, որ այդ որոշումներն ու ուղերձները իրենց համար նշանակություն չունեն: «Դրանք մեր մի ականջից մտնում ու մյուսից էլ դուրս են գալիս»,-ասել է վերջինս:
Ինչպես հայտնում է թուրքական «Ihlas» լրատվական գործակալությունը, Էրդողանը դիմել է ամբողջ աշխարհին ու հատկապես հայերին. «Այս խնդիրը պատմությունից կտրելու ու որպես քաղաքական գործիք օգտագործելուց ամենամեծ վնասը հենց հայերն են կրելու: Մենք գիտենք, որ այս խնդիրը հայերին պաշտպանելու հետ որևէ կապ չունի»:
Էրդողանը կրկին խոսել է Թուրքիայում բնակվող տասնայակ հազարավոր հայերի մասին: Ըստ նրա` այդ երկրում օրինապես ապրում է 40 հազարանոց հայ համայնք, իսկ հայ ներգաղթյալների թիվը կազմում է 80 հազար:
«Այդ մենք էինք, որ Վանա լճի Աղթամար կղզում վերականգնեցինք հայկական եկեղեցին ու դրա դռները բացեցինք աշխարհի բոլոր հայերի համար: Մենք մեր խղճի առջև մեր պարտքը կատարում ենք: Այդքանից հետո ինչպե՞ս է լինում, որ մեր հանդեպ նման քայլեր եք անում: Ամբողջովին քաղաքական նպատակներ հետապնդող ու Թուրքիայի դեմ ուղղված այս արշավից ոչինչ դուրս չի գա: Սակայն այս գործից հայերը մեծ վնասով դուրս կգան»:
Էրդողանը նաև նշել է, որ իրենք հայերի հետ խնդիր չունեն ու օրինակ բերել Ստամբուլի հայաշատ թաղամասերում ապրող հայերին, որոնք ապրում են թուրքերի հետ կողք կողքի: Էրդողանը կրկնել է սփյուռքի ու Հայաստանի հետ կապված բոլորին ծանոթ թեզն այն մասին, որ վերջիններս Թուրքիայի մեկնած բարեկամության ձեռքն օդում են թողնում: Ելույթի վերջում էլ խոսել է արխիվների մասին` ասելով, որ Թուրքիայի արխիվները միշտ բաց են, և բոլոր ցանկացողները կարող են գալ և ուսումնասիրել դրանք:
14:55 18/04/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում պղծվում ու թալանվում է հերթական հայկական գերեզմանատունը
14:44 17/04/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանի՝ հայերին արտաքսելու սպառնալիքին ի պատասխան
22:53 26/03/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան 3-րդ երկիրն է աշխարհում, որից ամենաշատն են ապաստան խնդրում
18:19 24/03/2015  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի զեկույցում Թուրքիան ամենաշատը քննադատվում է մամուլի անազատության համար
17:33 24/03/2015  |  Միջազգային լրահոսՑնցումներ Թուրքիայի ներքաղաքական կյանքում
14:40 22/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Gallup». Թուրքիան 3-րդն է աշխարհի դժբախտ երկրների շարքում. ամենադժբախտը Սուդանն է
16:49 16/03/2015  |  Միջազգային լրահոսNew York Times. Թուրքիան մեկուսանում է ՆԱՏՕ-ից
14:21 10/03/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի քաղաքացին ազատվել է աշխատանքից` Էրդողանին և Դավութօղլուին քննադատող ֆեյսբուքյան գրառման համար
14:18 10/03/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան հանցագործությունների թվով 13-րդն է 41 եվրոպական երկրների շարքում
13:21 26/12/2014  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանին վիրավորելու համար Թուրքիայում 16-ամյա աշակերտ է ձերբակալվել

Эрдоган вновь угрожает: “Армяне понесут большой ущерб” 04/20/2015   13:37  |  Международные новости
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган накануне в ходе выступления в турецком городе Коджаэли вновь заговорил о Геноциде армян, заявлении Папы Римского Франциска и принятой Европарламентом резолюции. Эрдоган повторил ранее озвученные им высказывания, согласно которым эти решения для них не имеют никакого значения: они влетают в одно ухо и из другого вылетают, передает Ermenihaber.am.
Как сообщает турецкое информационное агентство «Ihlas», Эрдоган обратился к мировому сообществу и, в частности, к Армении. “Политизация этого вопроса больше всего навредит армянам. Мы прекрасно понимаем, что защита прав армян не является истинной целью тех, кто принимает такие решения”, - заявил он.
Эрдоган вновь заговорил о десятках тысяч армян, проживающих в Турции. По его словам, на законных основаниях проживает 40-тысячная армянская община, а число армянских иммигрантов составляет 80 тыс.
“Это мы восстановили на острове Ахтамар на озере Ван армянскую церковь и распахнули ее двери перед армянами со всего мира. Мы выполнили свой долг перед своей совестью. Ничего не выйдет из этой кампании, преследующей политические цели и направленной против Турции”, - заявил Эрдоган.
В конце своего выступления Эрдоган вновь заговорил об архивах, заявив, что турецкие архивы открыты для всех, и все желающие могут приехать и изучить их.
12 апреля в ходе мессы, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, Папа Римский Франциск заявил, что в XX веке человечество пережило три “большие неслыханные трагедии” - геноцид армян, нацизм и сталинизм.
Понтифик квалифицировал мучения, перенесенные в начале прошлого столетия армянами, сирийскими католиками и православными, ассирийцами и греками, как “первый геноцид ХХ века”. После заявления Папы Римского посол Ватикана в Анкаре был вызван для объяснений в МИД Турции, а турецкий посол в Ватикане отозван для консультаций, а президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обрушился с критикой на понтифика.