ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես-երաժշտական ցերեկույթին 04/20/2015   13:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես-երաժշտական ցերեկույթ, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւը, Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: Հնչել են կոմիտասյան երաժշտություն եւ հայկական ծիրանափող:
Միջոցառմանը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես նշել է. «1944 թվականին լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը կիրառեց «ցեղասպանություն» եզրույթը` նկատի ունենալով 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները: Ուղիղ 100 տարի առաջ Թուրքիայի ղեկավարությունն իրականացրեց մի ողջ ժողովրդի ցեղասպանություն եւ հայրենազրկում միայն այն պատճառով, որ նրանք ազգությամբ հայ էին, դավանանքով` քրիստոնյա:
Ապրիլյան իրադարձություններից ընդամենը մեկ ամիս անց` մայիսի 24-ին, Անտանտի երկրները Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված ծանրագույն հանցագործությունը որակեցին որպես «մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»: Սա խոսում է այն մասին, որ դեռեւս 100 տարի առաջ առաջադեմ մարդկությունը գիտակցել է կատարվածի ողջ լրջությունը: Մինչդեռ Թուրքիան մինչ օրս շարունակում է համառորեն ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Կարծում եմ, որ մենք պետք է ոչ միայն դատապարտենք Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ առաջադեմ մարդկության հետ մեկտեղ պայքարենք` հասնելու Ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը: Միայն քրեականացումը կարող է փակել դռները նոր ցեղասպանությունների առջեւ»:

Эдуард Шармзанов: Только криминализация отрицания геноцидов может закрыть двери перед новыми подобными преступлениями 04/20/2015   14:49  |  Лента новостей
В Таврическом дворце Санкт-Петербурга по инициативе МПА СНГ 19 апреля прошла выставка-музыкальный утренник, посвященный 100-й годовщине Геноцида армян, на котором присутствовали вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов, генеральный секретарь Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ Алексей Сергеев, генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян, представитель НС РА в МПА СНГ Гайк Чилингарян. Прозвучали музыка Комитаса и армянский дудук. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
На мероприятии выступил вице-спикер Э.Шармазанов, который в своей речи, в частности, отметил: “В 1944 г. польский правовед Рафаэль Лемкин применил термин “геноцид”, имея в виду совершенные в отношении армян в Османской империи зверства. Ровно 100 лет назад руководство Турции осуществило геноцид целого народа и лишило его родины только потому, что по национальности они были армянами, по вере – христианами.
Всего спустя месяц после апрельских событий, 24 мая, страны Антанты квалифицировали совершенное Турцией против армянского народа тягчайшее злодеяние как “преступление против человечества и цивилизации”. Это говорит о том, что еще 100 лет назад передовое человечество осознало всю серьезность содеянного. Между тем Турция до сих пор продолжает упорно отрицать Геноцид армян.
Полагаю, мы должны не только осудить Геноцид армян, но и вместе с передовым человечеством бороться за криминализацию отрицания Геноцида. Только криминализация может закрыть двери перед новыми геноцидами”.