Հիմնադիր խորհրդարանի ահազանգը չի համպատասխանում իրականությանը. Փոխնախարարը՝ ՔԿՀ-ների գերբեռնվածության մասին 04/18/2015   11:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Օրեր առաջ մամուլում հրապարակվեց Հիմնադիր խորհրդարանի կալանավորված անդամներից մեկի ահազանգը, որի համաձայն՝ ինքը պահվում է մի խցում, որտեղ 27 հոգի կա և միայն 8 մահճակալ: Հինգշաբթի օրը՝ կառավարության նիստից հետո, արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ ինքը հանձնարարել է ստուգում իրականացնել, և այդ օրն արդեն ակնկալում էր ստանալ ստուգման արդյունքները:
Թե ինչ է բացահայտվել կատարված ստուգման արդյունքում, «Փաստինֆո»-ն հետաքրքրվեց արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանից:
«Այդ տեղեկությունները չափազանցված են, նման պատկեր չկա, հրապարակված տվյալները չեն համապատասխանում իրականությանը», - հայտարարեց նա՝ չհերքելով, սակայն, ՔԿՀ-ներում գերբեռնվածության խնդրի առկայությունը:
«Մենք չենք բացառում, որ, իրոք, գերբեռնվածության խնդիր կա, բայց այդ թվերը, որ կա, և որ քնելու տեղ չունեն, դա չի համապատասխանում իրականությանը»,- հավելեց փոխնախարարը:
«Մենք փորձում ենք կալանավորված անձանց պահման պայմանները բարելավել, որովհետև հիմնական խնդիրը կալանավորված անձնաց քանակի հետ է կապված»,- ասաց Ս.Քրմոյանը:
Անդրադառնալով ՔԿՀ-ների բեռնաթափման ծրագրերին, մասնավորապես՝ դատապարտյալներին նորակառույց «Արմավիր» ՔԿՀ տեղափոխելու գործընթացին, Սուրեն Քրմոյանը նշեց, որ արդեն 150 հոգի տեղափոխվել է այնտեղ, մոտակա ամիսներին նախանշված է ևս 200 հոգու տեղափոխում:
«Տարեվերջին մենք ամբողջությամբ կլուծենք փակ և կիսափակ  տիպի ռեժիմի դատապարտյալների խնդիրը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ դրա շնորհիվ այդ ռեժիմի դատապարտյալների խնդիրն ամբողջությամբ կլուծվի:

Замглавы Минюста Армении назвал преувеличением сообщение арестованного члена “Учредительного парламента” о перенаселенности камеры 04/18/2015   12:03  |  Актуальная тема
Появившееся недавно в прессе сообщение одного из арестованных членов оппозиционного движения “Учредительный парламент”, согласно которому он содержится в камере, где 27 заключенных и только 8 коек, не соответствует действительности. Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” заявил заместитель министра юстиции Армении Сурен Крмоян.
После заседания правительства в пятницу глава Минюста Армении Ованнес Манукян поручил проверить эту информацию.
“Эта информация преувеличена, ничего подобного нет, обнародованные данные не соответствуют действительности”, - заявил Сурен Крмоян, не опровергая при этом наличие проблемы перенаселенности пенитенциарных учреждений.
“Мы пытаемся улучшить условия содержания заключенных, так как основная проблема заключается в количестве арестантов”, - заявил С. Крмоян.
Что касается процесса перевода заключенных в недавно сданное в эксплуатацию УИУ “Армавир”, Сурен Крмоян отметил, что 150 человек уже туда этапированы, в ближайшие месяцы планируется перевод еще 200 заключенных.
Крмоян также сообщил, что они намерены до конца года решить проблемы заключенных, содержащихся в пенитенциарных учреждениях полузакрытого и закрытого режима.