Թուրքիայում պղծվում ու թալանվում է հերթական հայկական գերեզմանատունը 04/18/2015 14:55 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ Սթանոզի գյուղի հայկական գերեզմանատունը թալանվում է գանձեր որոնողների կողմից: Թուրքիայում լույս տեսնող հայկական «Ակոս» պարբերականը գրում է, որ Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայից ընդամենը 30կմ հեռավորության վրա գտնվող Սթանոզ գյուղը նախկինում բացառապես հայերով է բնակեցված եղել: Հայերը Կիլիկիայից այստեղ են եկել 15-րդ դարում:
Արդեն 17-րդ դարում բնակավայրի առևտրական և արդյունաբերական հռչակը տարածվել էր անգամ մինչև Եվրոպա: Սթանոզում գործել են «Սուրբ Փրկիչ» և «Քառասուն մանուկ» հայկական եկեղեցիները և «Լուսինյան» ու «Ղևոնդյան» դպրոցները, որոնցում մինչև երկու հարյուր հայ մանուկ է կրթություն ստացել: Իսկ այսօր նախկին հայաբնակ գյուղից մնացել են միայն ավերակներ մնացել և հայկական գերեզմանատունը, որը գանձեր որոնողների կողմից անխնա թալանվում ու ավերվում է: Դրա հետևանքով շիրմաքարերից շատերն անհետացել են, իսկ շրջակայքում ցաքուցրիվ են եղել մարդոսկրի կտորտանքներ:
Սթանոզի հայկական գերեզմաատունը դեռևս 90-ական թվականներին հայտարարվել է որպես պահպանվող տարածք, բայց դրանից հետո էլ թալանը շարունակվում է: Գերեզմանատան մի մասն էլ տեղացիների կողմից օգտագործվում է որպես բացօթյա հանգստի տարածք:
Նշվում է նաև, որ գերեզմանատան պահպանման համար տեղական ինքնակառավարման մարմինները նրա մի մասում մետաղալարեր են անցկացրել, սակայն դրանք ապամոնտաժվել են: Գերեզմանատան մի մասն էլ միացվել է տեղում ընթացող շինարարության տարածքին: Այս առթիվ Անկարայի ճարտարապետական պալատի ներկայացուցիչները նախատեսում են այցելել գերեզմանատան տարածք և տիրող իրավիճակի մասին զեկուցել Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությանը:

В Турции оскверняют и нещадно грабят могилы на армянском кладбище 04/18/2015   15:34  |  Международные новости
Издаваемая в Турции армянская газета “Акос” пишет, что расположенное всего в 30-ти километрах от Анкары село Станоз некогда было населено исключительно армянами, которые приехали сюда из Киликии в 15-м веке, передает Ermenihaber.am.
Уже в 17-м веке слава Станоза как торгово-промышленного населенного пункта дошла до Европы. В Станозе действовали армянские церкви “Святого Спасителя” “Сорока младенцев”, школы “Лусинян” и “Гевондян”, где получили образование более 200 армянских детей. От прежней армянонаселенной деревни нынче остались лишь руины Армянское кладбище, которое громят и нещадно грабят охотники за драгоценностями. Многие из надгробных плит и вовсе исчезли, а вокруг валяются останки человеческих скелетов.
Армянское кладбище Станоза еще в 90-ие годы получило статус ограняемой территории, однако даже после этого грабеж продолжается. Часть кладбища используется местными жителями в качестве зоны отдыха.
Отмечается также, что местные власти огородили территорию кладбища металлической проволокой, однако ее снесли. Другая часть кладбища присоединена к территории, где ведется строительство. Представители архитектурной палаты Анкары планирует посетить кладбище и доложить министерству культуры и туризма Турции о царящей там ситуации.