ԵՄ-ն շահագրգիռ է զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները ՀՀ-ի հետ. Տրայան Հրիսթեա 04/17/2015   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 21-22 Ռիգայում սպասվող Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին ընդառաջ ԵՄ-ն շահագրգիռ է զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները ՀՀ-ի հետ, և չնայած աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին՝ Արևելյան գործընկերության՝ ԱլԳ-ի ներդրումը մնալու է ԵՄ քաղաքականության հիմքում:
Այս մասին այսօր ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին ընդառաջ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ընթացքում հայտարարեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան:
«ԵՄ-ն կոնկրետ գաղափարներ է ներկայացրել յուրաքանչյուր երկրի համար, որի նպատակն է առանձնահատուկ հարաբերություններ ունենալ ԵՄ-ի հետ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ թեև Հայաստանը՝ որպես ինքնիշխան պետություն, կայացրել է իր որոշումը՝ անդամակցելով ԵՏՄ-ին, սակայն ԵՄ-ն հանձնառու է դրանից հետո շարունակել հարաբերությունները ՀՀ-ի հետ՝ ԱլԳ-ի շրջանակներում, բոլոր այն ոլորտներում, որոնք համատեղելի են ՀՀ-ի նոր ընտրության հետ:
«Մենք մանդատ ենք նախատեսել ապագա համագործակցության համար, շուտով այդ մանդատը կհաստատվի։ Թե ինչպիսին կլինի ժամանակացույցը, ներկայումս դժվար է կանխատեսել, մենք հուսով ենք, որ այդ գաղափարների փոխկապակցումը կլինի և դրանից հետո Ռիգայի համար կներկայացնենք և խորհրդակցություններ կանենք ԵՄ-ՀՀ նոր համաձայնագրի վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Եվրոպական հարևանության հրապարակած 2014 թ զեկույցին՝ Հրիսթեան նշեց, որ Հայաստանը որոշ սահմանափակ առաջընթաց է ունեցել, սակայն կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում դեռևս, մեղմ ասած, առաջընթաց չունի:
«ԵՄ արժեքները պետք է վեր լինեն անեն ինչից, սա է ֆինանսական աջակցության հիմքը»,-հայտնեց դեսպանն ու միաժամանակ տեղեկացրեց. ՙԵՄ-ն ու ՀՀ-ն արդեն իսկ հուշագիր են ստորագրել. այդ աջակցությունը նախատեսում է ապագա համագործակցության հիմքերը, և 140-170 միլիոն եվրո գումար ենք տրամադրել։ Միայն 90 միլիոն եվրո տրամադրել ենք երկկողմ հարաբերությունների համար, տրամադրել ենք մասնավոր հատվածի զարգացման աջակցության և մարդու իրավունքներին աջակցելու համար»:
Հթիսթեան նաև նշեց, որ իրենք կարևորում են քաղաքացիական հասարակության դերը, քանի որ նրանք պետք է երկխոսեն կառավարության, ԱԺ-ի և իշխանության այլ թևերի հետ:
11:30 31/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը հանդիպել է ԵՄ խորհրդի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով աշխատանքային խմբին

Траян Христеа: Европейский союз заинтересован в развитии отношений с Арменией 04/17/2015 14:47 | Лента новостей
Европейский союз заинтересован в развитии отношений с Арменией, и, несмотря на геополитические вызовы, вклад программы "Восточного партнерства" по-прежнему останется в основе политики ЕС.
Об этом заявил руководитель делегации ЕС в Армении, посол Траян Христеа, выступая на состоявшихся в Ереване парламентских слушаниях на тему “ В преддверии саммита Восточноого партнерства в Риге”, которые организовала постоянная комиссия НС РА по вопросам евроитеграции.
“ЕС представил конкретные идеи для каждой из стран с целью налаживания особых отношений с ЕС “, - сказал он. "Хотя Армения как суверенное государство уже сделала свой выбор, вступив в Евразийский экономический союз, однако ЕС сохраняет приверженность продолжению отношений с РА в рамках программы “Восточного партнерства” во всех тех сферах, которые не идут вразрез с выбором официального Еревана”, - отметил Христеа.
“Мы предусмотрели мандат для будущего сотрудничества, который вскоре будет утвержден”. Христеа при этом затруднился назвать точные сроки.
“Европейские ценности должны быть превыше всего: это положено в основу финансовой поддержки”, - отметил посол. Он также сообщил, что ЕС и Армения уже подписали меморандум: эта помощь послужит основой для дальнейшего сотрудничества, предоставлена сумма в размере 140-170 млн. евро. “Только 90 млн. мы выделили на развитие двусторонних отношений, а также предоставили средства на развитие частного сектора и сферы защиты прав человека”, - проинформировал глава делегации ЕС в Армении.