Գառնիի տաճարի պատին գրառում կատարած ռուսաստանցին դատապարտվել է 2 ամիս կալանքի. նրանից կբռնագանձվի 839. 390 ՀՀ դրամ 04/17/2015 13:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը /Եղվարդի նստավայրում/, նախօրեին՝ ապրիլի 16-ին, հրապարակել է ՌԴ քաղաքացի Մաքսիմ Նիկիտենկոյի դեմ հարուցված քրեական գործով դատավճիռը, որի համաձայն` վանդալի նկատմամբ պատիժ է նշանակվել կալանք` 2 ամիս ժամկետով, իսկ հուշարձանին պատճառված վնասի համար վճռվել է բռնագանձել 839. 390 ՀՀ դրամ:
Մ. Նիկիտենկոն 2014 թ. սեպտեմբերի 26-ին, նախապես իր հետ վերցրած կարմիր գույնի ներկանյութով, դիտավորությամբ գրառում էր կատարել հանրապետական նշանակության հուշարձանի` «Գառնի» տաճարի հարավային պատին, որի հետևանքով հուշարձանին վնաս էր պատճառվել: Վանդալի հետագա գործողությունը կանխվել էր հուշարձանի պահապանների և քաղաքացիների կողմից:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից, քրեական գործով տուժող կողմ էր ճանաչվել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը: Դեպքին հաջորդող օրերին ՊՈԱԿ-ի միջոցներով հուշարձանի վրա կատարված գրառումը մաքրվել էր:
Միաժամանակ հանցագործությամբ պատճառված վնասը` 839. 390 ՀՀ դրամը բռնագանձելու պահանջով ՊՈԱԿ-ը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան, որն ամբողջությամբ բավարարվել է:

Суд в Армении приговорил вандала из России к двум месяцам заключения и штрафу за осквернение древнеязыческого храма Гарни 04/17/2015 13:47 | Актуальная тема
Суд общей юрисдикции Котайкской области Армении накануне, 16 апреля, огласил приговор по делу против гражданина России Максима Никитенко, исписавшего краской стену древнего языческого храма Гарни. Суд постановил взять вандала под стражу сроком на 2 месяца и взыскать с него штраф в размере 839 390 драмов (порядка $1800).
В сентябре 2014 года гражданин РФ Максим Никитенко исписал краской стену задней части языческого храма Гарни в Армении. По данным СМИ, россиянин аэрозольной краской написал на стене храма “В мире идол ничто”. На следующий день после инцидента надпись на стене была удалена.
Потерпевшей стороной по делу была признана Служба охраны историко-культурных заповедников и исторических территорий Армении, которая подала иск против гражданина России Максима Никитенко с требованием взыскать с него 839 390 драмов, который суд полностью удовлетворил.
Языческий храм Гарни, который датируется I веком н.э., посвящен древнеармянскому богу солнца. Храм находится в 28 км северу от Еревана в Котайкской области Армении