9-րդ հարկից նետված քաղաքացուն խեղդե՞լ են. Քննչական կոմիտեն հարուցել է քրեական գործ 04/17/2015   12:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացրել՝ ապրիլի 13-ին Դավթաշենում քաղաքացու՝ 9-րդ հարկի իր բնակարանի պատշգամբից ցած նետվելու եղանակով ինքնասպան լինելու դեպքի վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 9-րդ հարկի բնակարանից ցած նետված քաղաքացու մահվան դեպքի առթիվ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է քրեական գործ՝ սպանության հոդվածի հատկանիշներով։
2015 թվականի ապրիլի 13-ին ահազանգ էր ստացվել` ըստ որի Տ.Պետրոսյան 18շ  բնակիչ, 1951թ. ծնված Ա.Խանզադյանը  9-րդ հարկի իրենց բնակարանի պատշգամբից ցած նետվելու եղանակով ինքնասպան է եղել:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի վարույթում նյութեր են նախապատրաստվել՝ պարզելու քաղաքացու մահվան հանգամանքները։  Ա.Խանզադյանի դիակի զննությամբ՝ վերջինիս պարանոցի շրջանի զույգ կեսերին հայտնաբերվել են արյունազեղումներ՝ հավասարաչափ ձևով արտահայտված։
ՀՀ առողջապահության նախարարության ԴԲԳԳԿ-ից ստացված գրության համաձայն՝  քաղաքացու մահվան պատճառ են հանդիսացել կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքները՝ գլխի, կրծքավանդակի, որովայնի, ողնաշարի, վերին և ստորին զույգ վերջույթների համակցված,  բաց և փակ բութ վնասվածքները, պարանոցի շրջանի փակ բութ վնասվածք՝ ենթալեզվի ոսկրի և վահանաճառի ոտիկի կոտրվածք։
Նախապատրաստված նյութերով քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական եւ դատավարական միջոցառումներ՝  քաղաքացու մահվան հանգամանքնեպի բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

По факту гибели мужчины, “выбросившегося” из окна 9-го этажа в Ереване, возбуждено уголовное дело по статье “убийство” 04/17/2015   14:12  |  Актуальная тема
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту смерти мужчины, выбросившегося из окна 9-го этажа в ереванском административном районе Давташен.
Как сообщает пресс-служба СК РА, дело заведено по признакам статьи 104 УК РА (Убийство).
13 апреля с.г. поступил сигнал о том, что 64-летний мужчина, проживавший в доме №8 по ереванской улице Т. Петросяна, покончил с собой, выпрыгнув из окна 9-го этажа.
“В следственном отделе административных районов Ачапняк и Давташен следственного управления СК РА по городу Ереван готовились материалы с целью выяснения обстоятельств гибели мужчины. При осмотре тела А. Ханзадяна обнаружены следы кровоподтеков в области шеи”, - говорится в сообщении.
“Согласно справке, полученной из Научного практического центра судебной медицины Минздрава Армении, причиной смерти стали не совместимые с жизнью телесные повреждения: травмы головы, грудной клетки, брюшной полости, спины, сочетанные травмы верхних и нижних конечностей, открытые и закрытые переломы и т.д”, – проинформировали в СК.
Предпринимаются необходимые и следственные и процессуальные действия для обеспечения многостороннего и объективного исследования всех обстоятельств гибели гражданина.