Նախագահն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպան Դիեգո Ռիվերային 04/16/2015 13:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Դիեգո Ռիվերային, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ պաշտոնավարման ժամկետում հայ-արգենտինյան հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված նրա ներդրման համար՝ ընդգծելով, որ այդ հարաբերությունները հատկապես վերջին տարիներին որակական նոր մակարդակի բարձրացվեցին, ընդլայնվեց երկկողմ համագործակցության օրակարգը:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել Դիեգո Ռիվերային հետագա գործունեության մեջ և հույս հայտնել, որ հաջորդ դեսպանը նույնպիսի եռանդով և նվիրվածությամբ կկատարի իր առաքելությունը՝ ի նպաստ հայ-արգենտինյան բարեկամության:
Դեսպան Դիեգո Ռիվերան շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին՝ գնահատանքի ու ջերմ խոսքերի համար, նշելով, որ Հայաստանում իր առաքելությունն իրականացնելու ընթացքում փորձել է առավելագույնս օգտակար լինել երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև հարաբերությունների ավելի սերտացմանն ու ամրապնդմանը և այսուհետ ևս Հայաստանից դուրս էլ շարունակելու է մնալ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի բարեկամը:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և Արգենտինայի դեսպանը երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել արգենտինահայ համայնքի մասին, նշելով, որ բավականին կազմակերպված և ուժեղ համայնքն զգալիորեն նպաստում է Հայաստանի և Արգենտինայի միջև միջպետական կապերի ամրապնդմանը:

Президент Серж Саргсян констатировал выход армяно-аргентинских отношений на качественно новый уровень 04/16/2015   14:37  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла Аргентинской Республики в Армении Диего Риверу, который завершает свою дипломатическую миссию в Армении. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поблагодарил посла за вклад в развитие армяно-аргентинских отношений, подчеркнув, что эти отношения вышли на качественно новый уровень особенно в последние годы, в частности была расширена повестка двустороннего сотрудничества.
Глава армянского государства пожелал аргентинскому дипломату успехов в дальнейшей деятельности, выразив надежду, что его преемник на этом посту с тем же энтузиазмом и преданностью будет выполнять свою миссию в интересах армяно-аргентинской дружбы.
Посол Диего Ривера выразил признательность президенту Сержу Саргсяну за оценку его деятельности и теплые слова, отметив, что в ходе осуществления дипмиссии в Армении он попытался приложить максимум усилий для дальнейшего сближения и укрепления отношений между двумя дружественными странами и народами. При этом дипломат заверил, что он и за пределами РА будет оставаться другом Армении и армянского народа.
В ходе встречи Серж Саргсян и Диего Ривера с удовлетворением отозвались об организованной и сильной армянской общине Аргентины, отметив, что она существенно способствует укреплению межгосударственных связей между Арменией и Аргентиной.