ԱՄՆ Նևադա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը և Սենատն ընդունեցին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև 04/16/2015   16:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 14-ին ԱՄՆ Նևադա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը և Սենատն ընդունեցին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Փաստաթղթում նահանգային խորհրարանի անդամներն արձանագրում են 1915-1923թթ. Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի նկատմամբ իրագործված ոճրագործությունն՝ իբրև 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն և կոչ են անում ԱՄՆ նախագահին և կոնգրեսին ճանաչել պատմական իրողությունը:
Նահանգային խորհրդարանի երկու պալատների նիստերին, իբրև պատվավոր հյուրեր, ներա էին հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսի տեղակալ Վալերի Մկրտումյանը, համայնքային կառույցների անդամներ:
Վալերի Մկրտումյանն իր ելույթում նշեց, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումն անարգանքի դրսևորում է ոչ միայն հայերի, այլև ճշմարտության, արդարության և մարդկության նկատմամբ: ՀՀ կառավարության անունից նա երախտագիտություն հայտնեց նահանգային խորհրդարանի անդամներին` համամարդկային արժեքների նկատմամբ իրենց հանձնառության համար:
Փաստաթղթի ընդունման գործին իրենց մասնակցությունն են բերել Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը, Լաս Վեգասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Ադրուշան Արմենյանը, Հայ Դատի հանձնախմբի տեղական կառույցը, համայնքային գործիչներ
11:01 15/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՉիլիի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը վերահաստատող բանաձև է ընդունել. Վիգեն Սարգսյան
14:03 21/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍիրիայի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց Ցեղասպանությունը և աշխարհի բոլոր երկիրներից պահանջել նույն քայլն անել
15:19 17/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Չպետք է լռել,պետք է գործել». Լիտվացի պատգամավոր
12:51 17/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ1.5 միլիոն հայեր Ցեղասպանությանը զոհ գնացին, ևս 2 միլիոնը ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը՝ Բետերայի քաղաքապետարանը դատապարտում է

Палата представителей и Сенат американского штата Невада приняли резолюцию о признании Геноцида армян 04/16/2015   18:45  |  Актуальная тема
Палата представителей и Сенат американского штата Невада приняли резолюцию о признании Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В документе члены парламента штата Невада квалифицируют совершенное в 1915-1923 годах в Османской империи преступление против армян как первый геноцид XX века и призывают президента и Конгресс США признать исторический факт.
На заседаниях двух палат парламента штата Невада в качестве почетных гостей присутствовали представители армянской общины, заместитель генерального консула Армении Валерий Мкртумян, члены общинных структур.
Как отметил в своем выступлении Валерий Мкртумян, отрицание Турцией Геноцида армян – проявление неуважения не только по отношению к армянскому народу, но и по отношению к истине, справедливости и всему человечеству.
Мкртумян выразил от имени правительства Армении признательность парламентариям за приверженность общечеловеческим ценностям.
Сообщается также, что принятию документа содействовали Генеральное консульство Армении в Лос-Анджелесе, почетный консул Армении в Лас-Вегасе Адрушан Арменян, местная структура Армянского национального комитета Америки (АНКА).