Մանրամասներ՝ սպանության մեղադրանքով Մարոկկոյից Հայաստան տեղափոխված հետախուզվողի վերաբերյալ (Լուսանկարներ) 04/16/2015 13:03 | Քրեական խրոնիկոն
Ապրիլի 15-ին ոստիկանության ՔՀԳ վարչության և ՀՀ-ում Ինտրեպոլի ԱԿԲ համատեղ օպերատիվ խումբը Կասաբլանկա-Մոսկվա-Երևան չվերթի ինքնաթիռով Մարոկոյի թագավորությունից Հայաստան է տեղափոխել 1967 թվականին ծնված Գևորգ Խաչատրյանին, որը ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնի կողմից հետախուզվում էր քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետի մեղադրանքով:
Ինչպես հայտնում է Ոստիկանության լրատվական ծառայությունը, 2011 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Գևորգ Խաչատրյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության քաղաքացուհի Մոնիկ Հարլեյին սպանելու մտադրությամբ, Կասբլանկա-Փարիզ-Երևան չվերթով վերջինիս հետ ժամանել էր Հայաստանի Հանրապետություն, սպանել էր Հարլեյին, հափշտակել նրա բանկային քարտերը ու 2012 թ. հունվարի 19-ին վերադարձել Մարոկո:
Բնակություն հաստատելով Մոնիկ Հարլեյի՝ Մարակեշ քաղաքում գտնվող առանձնատանը՝ Խաչատրյանը փորձել էր նրա ֆինանսական ակտիվների փոխանցում կատարել համացանցի միջոցով, սակայն մարտի 23-ին ձերբակալվել էր Մարոկոյի ոստիկանության կողմից՝ մեղադրվելով խարդախության մեջ:
2012 թ. հոկտեմբերի 9-ին փաստի առթիվ Արմավիրի մարզի դատախազի կողմից հարուցվել էր քրեական գործ և ուղարկվել Վաղարշապատի քննչական բաժանմունք՝ նախաքննության:
Գևորգ Խաչատրյանի նկատմամբ հայտարարվել էր միջպետական և միջազգային հետախուզում: Հետախուզվողին հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկվել էին անհետաձգելի և անհրաժեշտ ստուգումներ ու միջոցառումներ, որոնց արդյունքներով պարզվել էր, որ նա Մարոկոյում կալանքի տակ է:
Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված Գևորգ Խաչատրյանը փոխանցվել է ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնի ծառայողներին:

Стали известны некоторые подробности о мужчине, этапированном из Марокко в Армению по обвинению в убийстве четырехлетней давности 04/16/2015   13:52  |  Криминальная хроника
Стали известны некоторые подробности о мужчине, находившемся в международном розыске по обвинению в совершении убийства четырехлетней давности.
“15 апреля в 14:05 оперативной группой Главного управления уголовного розыска полиции РА и НЦБ Интерпола в Армении из Королевства Марокко авиарейсом Касабланка-Москва-Ереван в Армению был доставлен гр. РА Геворг Х., 1967 г.р., который с 27 декабря 2012 года разыскивался Вагаршапатским отделом полиции по обвинению по п. 8 ч. 2 ст. 104 УК РА /убийство/”, - говорится в сообщении пресс-службы полиции Армении.
Согласно информации, Г.Хачатрян прилетел в Армению 12-ого декабря 2011 года рейсом Касабланка-Париж-Ереван вместе с гражданкой Франции Моникой Харлей с намерением убить женщину, после чего украл у Харлей банковские карточкии 19-го января 2012 года вернулся в Марокко.
“Поселившись в доме у Моники Харлей в городе Марракеш, Хачатрян попытался перевести ее финансовые активы через Интернет, однако 23 марта был арестован полицией Марокко по обвинению в мошенничестве. По данному факту 9-го октября 2012 года прокурор Армавирской области Армени возбудил уголовное дело и направил его в следственный отдел Вагаршапата на предварительное расследование”, - говорится в сообщении.
“Геворк Хачатрян был объявлен во внутригосударственный и международный розыск. Были предприняты неотложные проверки и мероприятия, по итогам которых удалось установить, что Хачатрян находиться в Марокко под арестом”, - информирует полиция РА.
Сообщается также, что Г. Хачатрян этапирован в Армению и передан сотрудникам Вагаршапатского отдела.