Ֆրանցիսկոս Պապը գործածել է «ցեղասպանություն» բառը. CNN 04/13/2015   13:35  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Միջազգային մամուլը շարունակում է ուշադրության կենտորոնում պահել ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ մատուցված պատարագը եւ Ֆրանցիսկով Պապի ելույթը։
«CNN»-ը գրում է, որ Ֆրանցիսկոս Առաջին Պապը Թուրքիայի զայրույթն է առաջացրել՝ Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ մատուցված պատարագի ժամանակ գործածելով «ցեղասպանություն» բառը` մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունների կապակցությամբ:
Ֆրանցիսկ Առաջին Պապի խոսքերից ընդամենը մի քանի ժամ անց Թուրքիան հետ է կանչել Վատիկանում իր դեսպանին:
Վատիկանում Թուրքիայի նախկին դեսպանը «CNN»-ի հետ հեռախոսազրույցում ասել է. «Սա մի իրավիճակ է, որին մենք հավանություն չենք տալիս, և որպես առաջին արձագանք՝ դեսպանը կանչվել է՝ խորհրդատվության համար»:

Внимание мировых СМИ по-прежнему приковано к заявлению Папы Римского, назвавшего резню армян 1915 года “геноцидом” 04/13/2015   14:31  |  Актуальная тема
Внимание мировых СМИ по-прежнему приковано к отслуженной Папой Римским Франциском в Соборе Святого Петра в Ватикане мессе, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, и к выступлению понтифика.
Как пишет «CNN», Папа Римский возмутил Турцию, употребив слово “геноцид” применительно к массовым убийствам армян в Османской империи 1915 года.
Сразу же через час после заявления понтифика Турция отозвала своего посла из Ватикана.
Бывший посол Турции в Ватикане в интервью «CNN» заявил: "Сложилась ситуация, которую мы не одобряем, и в качестве первой реакции посол отозван для консультаций".
В воскресенье в начале мессы, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, Папа Римский Франциск заявил, что в XX веке человечество пережило три “большие неслыханные трагедии” - геноцид армян, нацизм и сталинизм.