Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների տնօրինությունը՝ ապրիլի 23-ին և 24-ին միջոցառումների մասին 04/11/2015   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների տնօրինությունը ներկայացնում է Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 23-ին և 24-ին անցկացվելիք միջոցառումների, մասնակիցների տեղափոխության, երթևեկության և անվտանգության հետ կապված պայմանների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ.
2015 թվականի ապրիլի 23-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, ժամը 17:00-ից բաց խորանի մոտ տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման արարողությունը, որը կհեռարձակվի ուղիղ եթերով, ինչպես նաև կցուցադրվի Երևանի Հանրապետության հրապարակում տեղադրված մեծ էկրանների վրա:
Հաշվի առնելով միջոցառումների ծավալը, մասնակցել ցանկացողների քանակը և բազմաթիվ պաշտոնական  պատվիրակությունների ներկայությունը՝ ՀՀ ոստիկանությունը, Երևանի և Էջմիածնի քաղաքապետարանները մշակել են հատուկ երթուղիներ, համաձայն որոնց՝ Երևանի Բրազիլիայի հրապարակից Էջմիածին կմեկնեն անվճար ավտոբուսներ, որոնք ուղևորներին կհասցնեն մինչև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք և, այնուհետև, միջոցառման ավարտին կվերադարձնեն Երևան: Խորհուրդ է տրվում խուսափել սեփական փոխադրամիջոցների օգտագործումից:
Սեփական ավտոմեքենաներով Էջմիածին մեկնողների տրանսպորտային միջոցները պետք է կայանել Էջմիածնից դեպի Արմավիր տանող ճանապարհահատվածում, որտեղից էլ ցանկացողներին ավտոբուսներով կտեղափոխեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք, ինչպես նաև ստորև նշվող այլ հանրային միջոցառումների անցկացման վայրեր մուտք գործող անձանց արգելվում է`
1) կրել կամ ունենալ քիմիական, պայթուցիկ, հրավառ և դյուրավառ նյութեր, ինչպես նաև այն իրեր և միջոցներ, որոնց առկայությունը կամ կիրառումը կարող է վտանգ ներկայացնել շրջապատում գտնվող անձանց համար,
2) ունենալ ռազմամթերք, զենքի ցանկացած տեսակ և դրանց փամփուշտներ (բացառությամբ այն անձանցից, ովքեր, ելնելով ծառայողական պարտականությունների կատարումից, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրավունք ունեն պահել, կրել, կիրառել և օգտագործել հաշվեցուցակային հրազեն),
3) ունենալ մեծածավալ առարկաներ, այդ թվում՝ տնտեսական  և այլ մեծ պայուսակներ, տոպրակներ, պարկեր, ճամպրուկներ, ուսապարկեր և այլն:
Միջոցառման անցկացման ժամանակ  Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք  բերվող անձնական իրերը ենթարկվելու  են զննման:
2015 թվականի ապրիլի 23-ի երեկոյան՝ ժամը 20:00-ին, Երևան քաղաքի Հանարապետության հրապարակում տեղի կունենա ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման համար մշտապես պայքարող  «SOAD» ռոք խմբի համերգը, որն անցնում է «Wake up the souls» («Արթնացրեք հոգիները») խորագրով:
Մուտքը Հանրապետության հրապարակ իրականացվելու է միայն Շահումյան հրապարակի կողմից` Վազգեն Սարգսյան փողոցով` անվտանգության գոտիներն անցնելուց հետո:
Մուտքն անվճար է, բայց սահմանափակ է մասնակիցների ընդհանուր թվով:
2015թ. ապրիլի 23-ին՝ ժամը 08:00-ից մինչև 24:00, սահմանափակվելու է Հանրապետության հրապարակ մուտք գործող փողոցների երթևեկությունը, մասնավորապես՝
• Ամիրյան փողոցը՝ Մաշտոց-Ամիրյան փողոցների խաչմերուկից,
• Աբովյան փողոցը՝ Աբովյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկից,
• Նալբանդյան փողոցը՝ Նալբանդյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկից,
• Հանրապետության փողոցը՝ Հանրապետության-Բուզանդ փողոցների խաչմերուկից,
• Տիգրան Մեծ պողոտան՝ Տիգրան Մեծ-Խանջյան փողոցների խաչմերուկից,
• Գր.Լուսավորիչ փողոցը՝ Գր.Լուսավորիչ-Իտալիայի փողոցների խաչմերուկից,
• Խորենացի փողոցը՝ Խորենացի-Զաքյան և Խորենացի-Մ.Մկրտչյան փողոցների խաչմերուկներից:
Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի տարածքում արտերկրյա բարձրաստիճան պատվիրակությունների մասնակցությամբ անցկացվելու են արարողակարգային միջոցառումներ: Այցելուների համար մուտքը դեպի հուշահամալիր կբացվի ժամը  13:00-ից: Հուշահամալիր այցելությունը շարունակվելու է նաև ապրիլի 25-ին:
Ապրիլի 24-ին՝ երեկոյան 20:15-ին, Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա Համաշխարհային 24/04 նվագախմբի համերգը` տասնյակ երկրներից ժամանող 140 երաժիշտների, աշխարհահռչակ խմբավարների և մենակատարների մասնակցությամբ:
Մուտքը Հանրապետության հրապարակ իրականացվելու է Վազգեն Սարգսյան, Ամիրյան փողոցների և Տիգրան Մեծ պողոտայի հատվածներից անվտանգության գոտիներն անցնելուց հետո:
Աբովյան և Նալբանդյան փողոցների հատվածներում քաղաքացիների մուտք (ելք) չի իրականացվելու:
Մուտքն անվճար է:
2015 թվականի ապրիլի 24-ին` երեկոյան ժամը 22:00-ին, Հանրապետության հրապարակից կմեկնարկի ավանդական ջահերով երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդ:
Երթուղին՝ Հանրապետության հրապարակ – Ամիրյան փողոց- Մաշտոցի պողոտա – Ֆրանսիայի հրապարակ – Բաղրամյան պողոտա – Բարեկամության հրապարակ - Կիևյան փողոց – Կիևյան կամուրջ – Կ. Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ - Ծիեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

Движение транспорта по ряду улиц Еревана будет ограничено 23 апреля в связи с мероприятиями по случаю 100-й годовщины Геноцида армян 04/11/2015   15:02  |  Лента новостей
Движение транспорта по ереванским улицам, ведущим к Площади Республики, будет ограничено 23-го апреля с 08:00 до 24:00. Об этом сообщает Директориат по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
Движение будет ограничено на следующих улицах:
— улица Амиряна с перекрестка улиц Маштоц-Амирян,
— улица Абовяна с перекрестка улиц Абовян-Туманян,
— улица Налбандяна с перекрестка улиц Налбандян-Туманян,
— улица Анрапетутян с перекрестка улиц Анрапетутян-Бюзанд,
— проспект Тиграна Великого с перекрестка улиц Тигран Великий-Ханджян,
— улица Григора Лусаворича с перекрестка улиц Григор Лусаворич-Италия,
— улица Хоренаци с перекрестков улиц Хоренаци-Закян и Хоренаци-М. Мкртчян
Директориат по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, представил подробную информацию относительно мероприятий в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян, намеченных на 23 и 24 апреля, а также транспортного обслуживания участников, правила безопасности и передвижения.
Сообщается, что 23 апреля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине с 17:00 начнется церемония канонизации жертв Геноцида армян, которая будет транслироваться в прямом эфире, а также будет показана на больших экранах, размещенных на Площади Республики в Ереване.
Учитывая объем мероприятий, присутствие многочисленных официальных делегаций, большое количество желающих принять участие на мероприятиях, полиция Республики Армения, мэрии Эчмиадзина и Еревана разработали специальные маршруты, согласно которым, с Площади Бразилии в Ереване в Эчмиадзин отправятся бесплатные автобусы, которые доставят пассажиров до Кафедрального собора в Эчмиадзине, а по завершении мероприятия доставят участников обратно в Ереван.
“Не рекомендуется использовать собственные транспортные средства. Все граждане, которые отправятся в Эчмиадзин на личных транспортных средствах, должны припарковать автомобили у развилки, ведущей из Эчмиадзина в Армавир, откуда автобусы доставят желающих в Первопрестольный Святой Эчмиадзин”, - отмечается в сообщении.
Для обеспечения безопасности граждан на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина, а также других мест массовых мероприятий, перечисленных ниже, запрещен ввоз и ношение химических, взрывных и легковоспламеняющихся материалов, а также товаров и средств, которые могут представлять угрозу для окружающих,боеприпасов, любого вида оружия и патронов (за исключением выполняющих службу, имеющих право на ношение и использование табельного огнестрельного оружия),а также иметь при себе предметы больших размеров, в том числе хозяйственные и другие большие сумки, пакеты, целлофановые пакеты, чемоданы, рюкзаки и т.д..
Будет произведен досмотр личных вещей, заносимых на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина во время проведения мероприятия.
23 апреля 2015 года, в 20:10, на Площади Республики в Ереване состоится концерт рок-группы «SOAD», которая ведет последовательную борьбу в деле международного признания и осуждения Геноцида армян. Концерт будет проходить под лозунгом «Разбудите свои души».
Вход на Площадь Республики будет открыт только со стороны Площади Шаумяна по улице Вазгена Саркисяна после прохождения постов безопасности.
24 апреля в Мемориальном комплексе жертв Геноцида армян с участием высокопоставленных зарубежных делегаций состоятся протокольные мероприятия. Вход в мемориальный комплекс для посетителей будет открыт с 13:00. Посещение мемориального комплекса продолжится также 25 апреля.
24 апреля, в 20:15, на Площади Республики в Ереване состоится концерт Всемирного оркестра 24/04 с участием 140 музыкантов, дирижеров и солистов со всего мира.Вход свободный.
Вход на Площадь Республики будет открыт с улиц Вазгена Саркисяна, Амиряна и проспекта Тиграна Великого после прохождения постов безопасности. Вход (выход) граждан с улиц Налбандяна и Абовяна будет закрыт.
24 апреля 2015 года, в 22:00, с Площади Республики начнется традиционное факельное шествие к Мемориалу Геноцида в Цицернакаберде.
Маршрут: Площадь Республики – ул. Амиряна — Проспект Маштоца — Площадь Франции – Проспект Маршала Баграмяна – Площадь Дружбы – Киевское шоссе – Киевский мост – СКК — Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян.