Հռոմի պապ. Հայ ժողովրդի տառապանքն, ինչ-որ առումով, Հիսուսի տանջանքների շարունակությունն էր. PanARMENIAN 04/10/2015   14:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
PanARMENIAN.Net -ի տեղեկացմամբ՝ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ընդունել է Հայ կաթոլիկ եկեղեցու Հայրապետական Սինոդի արքեպիսկոպոսներին, որոնք ապրիլի 12-ին Հռոմի պապի հետ միասին Պատարագ են մատուցելու Սբ Պետրոսի տաճարում ի հիշատակ հայ ժողովրդի նահատակների, որոնք 100 տարի առաջ զանգվածային սպանությունների զոհ դարձան Օսմանյան կայսրության կողմից վերահսկվող տարածքներում, հայտնում է «Վատիկանի ռադիոն»:
«Մենք Աստծո ողորմությունը կաղերսենք, որպեսզի այն օգնի մեզ ամոքել ամեն վերք սիրո, ճշմարտության և արդարության ոգով և կմոտեցնի ժողովրդների միջև հաշտեցման ու խաղաղության կոնկրետ գործողությունները, որոնք մինչ օրս չեն կարողանում խելամիտ համաձայնության հասնել այն տխուր իրադարձությունների գնահատման հարցում»,-ասել է Պապը` դիմելով հայ եպիսկոպոսներին: Ի դեմս Հռոմ ժամանած Հայ կաթոլիկ եկեղեցու ներկայացուցիչների, Հռոմի պապը ողջունել է ողջ հայ ժողովրդին, այդ թվում սփյուռքում, որոնք հոգեպես կմիանան Հռոմում հնչող աղոթքին: Պապը հատկապես նշել է ԱՄՆ-ն, Լատինական Ամերիկան, Եվրոպան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան և, անշուշտ, հայերի պատմական հայրենիքը: «Ես խորապես մտահոգված եմ այն տարածաշրջանների իրավիճակի համար, այդ թվում Հալեպի, …որոնք 100 տարի առաջ հուսալի հանգրվան դարձան փոքրաթիվ վերապրածների համար: Այդ շրջանները վերջերս վտանգավոր են դարձել այնտեղ բնակվող քրիստոնյաների համար, և ոչ միայն հայ»,-ասել է Հռոմի պապը:
Հայ ժողովուրդն, որն ըստ ավանդության, առաջինն էր, որ քրիստոնեությունն ընդունեց 301 թվականին, 2-հազարամյա պատմություն ունի և պահպանում է հոգևոր և մշակութային փառահեղ ժառանգությունը, միաժամանակ ունակ լինելով վեռ հառնել բազում հետապնդումներից ու փորձություններից հետո, ասել է Պապը` հորդորելով հայերին «միշտ հավատրիմ մնալ Տիրոջը երախտագիտության զգացումին` նույնիսկ ամենածանր ժամանակներում Նրան հավատարիմ մնալու այդ ունակության համար: Բացի այդ, կարևոր է սրտի իմաստնություն հայցել Աստծուց. 100-ամյա վաղեմության զոհերի մասին հիշատակն ի հայտ է բերում mysterium iniquitatis-ի խավարը»:
«Ինչպես ասում է Ավետարանը, սրտի խորքում կարող են արթնանալ ամենամութ ուժերը, որոնք կարող են նույնիսկ եղբայրների սիստեմատիկ բնաջնջում ծրագրել, եղբորը թշնամի համարել, հակառակորդ և նույնիսկ իրեն հավասար մարդկային արժանապատվությունից զուրկ: Սակայն հավատացյալների համար մարդու գործած չարիքի մասին հարցը նաև հատուցման Տանջանքներին մասնակցության առեղծվածին է առնչվում, քիչ չեն հայ ժողովրդի զավակներն ու դուստրերը, որոնք կարողացան Քրիստոսի անունը շուրթերին պահել ընդհուպ մինչ հեղվեց նրանց արյունը կամ մինչև սովամահ լինելը անվերջ երթում, որին նրանք դատապարտված էին»:
15:41 09/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային ժողովում տեղի են ունեցել հուշարձանի բացման արարողություն և ծառատունկ
13:54 09/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն քննարկում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարության նախագիծը
13:26 09/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված քննարկում Վիեննայում
13:35 08/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգներ Սալոնիկում
19:36 07/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Շարմազանովը՝ Էրդողանի հայտարարության մասին. Սա ցինիզմի ամենավերջին դրսևորումն է

Папа Римский: Страдания армянского народа продолжают, в определенном смысле, страдания Иисуса - PanARMENIAN 04/10/2015 14:58 | Лента новостей
Папа Франциск принял на аудиенции отцов Патриаршего синода Армянской Католической Церкви, которые будут сослужить Святейшему Отцу в ближайшее воскресенье – праздник Божественного милосердия – в базилике Святого Петра, в особенности молясь о сынах и дочерях армянского народа, сто лет назад ставших жертвами массовых убийств на территориях, контролируемых Османской империей, передает PanARMENIAN.Net со ссылкой на «Радио Ватикана».
«Мы призовем Божественное милосердие. Дабы оно помогло всем нам исцелить всякую рану в духе любви, истины и справедливости и приблизить конкретные жесты примирения и мира между народами, которые до сих пор не могут достичь разумного согласия в оценке тех печальных событий», - сказал Папа, обращаясь к армянским епископам. В лице прибывших в Рим представителей Армянской Католической Церкви Папа приветствовал весь армянский народ, в том числе и в диаспоре, который духовно присоединится к молитвам в Риме. Папа назвал в особенности США, Латинскую Америку, Европу, Россию, Украину и, конечно, историческую родину армян. «Я со скорбью думаю о тех регионах, в том числе Алеппо… которые сто лет назад стали надежным пристанищем для немногих выживших. Эти регионы в последнее время стоят перед лицом риска для проживания христиан, и не только армянских», - отметил Папа Франциск.
Армянский народ, который, по преданию, был первым народом, обратившимся в христианство, что произошло в 301 году, имеет двух тысячелетнюю историю и хранит великолепное наследие духовности и культуры, соединенной со способностью подниматься после многочисленных преследований и испытаний, сказал Папа, пригласив армян «всегда поддерживать чувство признательности Господу за это умение сохранять верность Ему даже в самые тяжелые времена. Кроме того, важно испрашивать у Господа дара мудрости сердца: память о жертвах столетней давности ставит нас перед мраком mysterium iniquitatis».
«Как говорит Евангелие, в глубине сердца человека могут пробудиться самые темные силы, способные даже спланировать систематическое уничтожение братьев, считать брата врагом, противником и даже индивидуумом, лишенным равного с ним человеческого достоинства. Но для верующих вопрос о зле, содеянном человеком, вводит также в тайну участия в искупительных Страстях: немало сынов и дочерей армянского народа сумели произнести имя Христово вплоть до пролития крови или до смерти от голода во время нескончаемого исхода, на которое они были обречены».
Папа подчеркнул, что страдания армянского народа продолжают, в определенном смысле, страдания Иисуса, но в этих страданиях уже есть росток Воскресения.