Արմեն Ռուստամյան. Այնպիսի տպավորություն է, որ Ժիրայրը և նրա ընկերները հենց իրենք էլ ուզում էին ձերբակալվել 04/10/2015 12:44 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ժիրայր Սեֆիլյանի ձերբակալությամբ Սահմանադրությունը ոտնահարվեց, թե` ոչ, պարզ կդառնա, եթե իմանանք ընդհանուր պատկերը և ձերբակալության հիմքերը, որը մինչև հիմա, բնականաբար, հասանելի չէ բոլորին: Այս մասին, ի պատասխան լրագրողի հարցի, այսօրվա ճեպազրույցում ասաց Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Հուսով եմ, որ փաստաբանը ավելի մանրամասը կծանոթանա և մեզ կներկայացնի պատկերը, որպեսզի պարզ դառնա, թե կային արդյոք հիմքեր կանխարգելում գործողությունն իրականացնելու համար»,- ասաց նա` հավելելով, որ ժամանակին դրա մասին խոսել է, սակայն փոխանակ դա զգուշացում լիներ հենց նույն Սեֆիլայնին և նրա ընկերներին, դժբախտաբար սխալ ընկալվեց:
«Դրա փոխարեն վայրահաչություններ, անկապ արձագանքներ լսեցի: Շատ ակնհայտ էր, որ սա կարող է բերել այդպիսի հետևանքների, որովհետև ես բացատրեցի` ինչ է նշանակում ծայրահեղ անհրաժեշտություն պետության ներսում, և այն հոդվածը, որն այսօր հրապարակվել է, որի հետ կապված հետապնդում է իրականացվում, հենց այդ կանխարգելման հետ է կապված»,- ասաց Ա. Ռուստամյանը:
Պատգամավորը նաև հավելեց. «Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ Ժիրայրը և նրա ընկերները, ոնց որ թե, հենց իրենք էլ ուզում էին ձերբակալվեին: Շատ պարզ էր, որ այդ ամեն ինչը բերելու է դրան, պարզ էր, որ ամսի 24-ի հետ այս կամ այն կերպ այդպիսի գործողություններ կարող էին բերել համապատասխան վերաբերմունքի հապատասխան մարմինների կողմից»:
Նա չբացառեց, որ ապրիլի 24-ից հետո Հիմնադիր խորհրդարանի անդամների ձերբակալման «այսպես կոչված հիմքերը վերանան», և նրանք ազատ արձակվեն, քանի որ իրավապահ մարմիններին դժվար կլինի հիմնավորել նրանց կողմից սպառնացող վտանգը:
Ա.Ռուստամյանի կարծիքով` եթե ձերբակալվածները ներպետական դատական վճիռներով չբավարարվեն, միշտ հնարավորություն կունենան դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Армен Рустамян: У меня такое впечатление, что Жирайр Сефилян и его соратники рассчитывали на свой арест 04/10/2015   13:29  |  Актуальная тема
У меня такое впечатление, что Жирайр Сефилян и его товарищи хотели, чтобы их арестовали. Об этом заявил руководитель парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян на брифинге с журналистами в пятницу.
“Понятно, что подобного рода действия в связи с 24 апреля могли вызвать соответствующую реакцию со стороны правоохранительных органов”, - пояснил Рустамян.
“Производился ли арест Жирайра Сефиляна с нарушением Конституции Армении или нет, станет ясно с получением информации об основаниях его задержания, которая, естественно не всем доступна”, - отметил он.
“Надеюсь, что адвокаты детально ознакомятся и нам представят картину произошедшего, чтобы понять, имелись ли основания для производства превентивных действий”, - заявил он, добавив, что в свое время он говорил об этом, однако его предупреждение было неверно понято самим Сефиляном и его соратниками.
“Вместо это я услышал лишь пустые речи и нелепые отзывы. Очевидно, что это могло привести к таким последствиям, поскольку я уже пояснил, что означает крайняя необходимость внутри государства, и статья, в соответствии с которой осуществляется преследование, связана с этими упреждающими действиями”, - сказал он.
Он не исключил, что после 24 апреля членов оппозиционной инициативы “Учредительный предпарламент” выпустят на свободу, поскольку правоохранительным органам будет трудно обосновать исходящую от них угрозу.