Նախագահը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրենի հետ 04/09/2015   22:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իտալիայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) գլխավոր տնօրեն Ժոզե Գրացիանո դա Սիլվայի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության կողմից մեր երկրի տնտեսության զարգացմանն ուղղված տարաբնույթ ծրագրերի իրականացումը և կարևորել է տարածաշրջանային, ինչպես նաև իրականացվող դոնորական ծրագրերում Հայաստանի ընդգրկումը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության հետ արդյունավետ համագործակցությունը և ՊԳԿ-ին անդամակցելը հնարավորություն է ընձեռել իրականացնել ՀՀ տնտեսության ագրարային հատվածի զարգացմանը նպաստող մի շարք առաջնահերթ ծրագրեր՝ ապահովելով դրանց ֆինանսավորումը:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է սատարել ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Ժոզե Գրացիանո դա Սիլվայի բոլոր նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ կազմակերպությունում իրականացվող բարեփոխումներին: Նախագահի խոսքով, Հայաստանը հետևողականորեն աշխատում է ՊԳԿ-ի հետ՝ իր ներդրումը բերելով աշխարհում պարենային անվտանգության ապահովման գործին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության ու Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության համագործակցության հեռանկարներին: Այս համատեքստում զրուցակիցներն ուրախությամբ են փաստել, որ արդեն իսկ ստորագրվել է ԵՏՄ–ՊԳԿ փոխգործակցության միջոցառումների ծրագիրը և վստահություն են հայտնել, որ դա նոր խթան կհանդիսանա ՀՀ–ՊԳԿ համագործակցության համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպման ավարտին հաջողություն է մաղթել ս.թ. հունիսին կայանալիք ՊԳԿ 39-րդ համաժողովի աշխատանքներին, ինչպես նաև գլխավոր տնօրենի մանդատի համար անցկացվելիք ընտրություններին:

Серж Саргсян: Армения последовательно работает с ФАО, внося свой вклад в дело обеспечения продовольственной безопасности в мире 04/10/2015   10:31  |  Лента новостей
В рамках официального визита в Итальянскую Республику президент Армении Серж Саргсян 9 апреля встретился с генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Жозе Грациано да Силвой. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент отметил, что Армения высоко оценивает осуществление Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН разнообразных программ, направленных на развитие экономики нашей страны и отметил важность включения Армении в региональные, а также в осуществляемые донорские программы.
По словам Сержа Саргсяна, результативное сотрудничество с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН и членство в ФАО дало возможность осуществлять ряд первоочередных программ, способствующих развитию аграрного сектора экономики РА, обеспечивая их финансирование.
Президент Армении отметил, что армянская сторона готова поддержать все инициативы генерального директора Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН Жозе Грациано да Силвы, в том числе осуществляемые в организации реформы. По словам Президента, Армения последовательно работает с ФАО, внося свой вклад в дело обеспечения в мире продовольственной безопасности.
На встрече собеседники коснулись также перспектив сотрудничества между Евразийским экономическим союзом и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН. В этом контексте собеседники с радостью констатировали, что уже подписана программа мероприятий сотрудничества ЕЭС-ФАО и выразили уверенность, что она станет новым стимулом для сотрудничества РА-ФАО.
Президент Серж Саргсян в конце встречи пожелал успехов работам 39-й конференции ФАО, которая должна состояться в июне с.г., а также намеченным к проведению выборам для получения мандата генерального директора.