Հայտնաբերվել է ընդհատակյա դրամահատարան (Տեսանյութ) 04/09/2015 12:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 8-ին, ժամը 15-ի սահմաններում, ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր և Երևան քաղաքի վարչությունների, Կապանի և Էրեբունու բաժինների, ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության ծառայողները, համատեղ իրացնելով օպերատիվ տվյալները, մայրաքաղաքի Արցախի փողոցից, կեղծ թղթադրամ պատրաստելու, պահելու և իրացնելու կասկածանքով բերման են ենթարկել Տիգրան Եգանյանին, որի մոտից անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 205 հատ, 10 հազար դրամ անվանական արժեքով ՀՀ կեղծ թղթադրամ: Այս մասին հայտնում է Ոստիկանության լրատվական ծառայությունը:
Ոստիկանությունում Եգանյանը խոստովանել է, որ նախկինում պատրաստել և իրացրել է կեղծ մետաղադրամներ: Նրա մատնանշած վայրից հայտնաբերվել է մի ամբողջ ընդհատակյա դրամահատարան՝ ինքնաշեն դրամահատ սարք, մասամբ պատրաստի մետաղադրամներ, կշռաքարեր, հումք, պարագաներ, որոնք անհրաժեշտ էին կեղծ դրամների արտադրություն ապահովելու համար:
Տիգրան Եգանյանի բնակության վայրում հայտնաբերվել են՝ 236 հատ, 1000 դրամ անվանական արժեքով պատրաստի կեղծ թղթադրամներ, 153 հատ Ա-4 ֆորմատի թղթի վրա չորսական տպագրված 1000 դրամ անվանական արժեքով կեղծ թղթադրամի օրինակներ, նույնպիսի թղթի վրա՝ երեքական տպագրված 10 հազար անվանական արժեքով կեղծ թղթադրամների օրինակներ և թղթադրամները կտրելու պարագաներ:
Շարունակելով օպերատիվ-հետախուզական գործողությունները՝ ոստիկանները նույն օրը բերման են ենթարկել նաև Երևանի բնակիչ, 1988 թ. ծնված Տիգրան Ավետյանին:
Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 202 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նշանակվել են դատանյութագիտական փորձաքննություններ:
Մասնակից այլ անձանց հայտնաբերելու, կեղծ դրամներն իրացնելու վայրերը պարզելու ուղղությամբ միջոցառումները շարունակվում են:

Армянские полицейские обнаружили в Ереване подпольный монетный двор(ВИДЕО) 04/09/2015   13:58  |  Актуальная тема
Армянские правоохранители обнаружили целый подпольный монетный двор, сообщает пресс-служба полиции.
“8 апреля около 15:00 в ходе реализации оперативной информации сотрудниками Главного управления уголовного розыска совместно с коллегами из Управления города Еревана, Капанского и Эребунинского отделов, Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции Республики Армения на улице Арцаха в Ереване по подозрению в изготовлении, хранении и сбыте поддельных денег был задержан гражданин Тигран Еганян”, - говорится в сообщении.
Как отметили в ведомстве, в ходе личного досмотра у Еганяна было обнаружено 205 банкнот с номинальной стоимостью 10000 армянских драмов
“В полиции Еганян признался, что занимался изготовлением и сбытом поддельных монет. В указанном им месте полицейскими был обнаружен целый подпольный монетный двор: самодельное оборудование для чеканки монет, почти готовые фальшивые монеты, сырье, а также другие принадлежности, необходимые для производства фальшивых денег”, - отмечается в сообщении.
Соoбщается также, что позднее в ходе обыска в месте проживания Т. Еганяна было обнаружено и изъято 236 поддельных купюр с номинальной стоимостью 1000 армянских драм, 153 бумаги формата А4 с распечатанными на них образцами фальшивых тысячедрамовых купюр, распечатанные на такой же бумаге образцы 10000-драмовых купюр.
В результате дальнейших оперативных мероприятий в тот же день был задержан житель города Еревана Тигран Аветян, 1988 г.р.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч. 2 ст. 202 УК Республики Армения.
Назначены судебные материаловедческие экспертизы.
Мероприятия по обнаружению соучастников преступления и выявлению мест сбыта поддельных денег продолжаются.