Ապրիլի 10-ի օրվա երկրորդ կեսին և 11-ի գիշերը շրջանների զգալի մասում սպասվում են ինտենսիվ անձրևներ 04/09/2015   14:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օդերևութաբանները զգուշացնում են.
Ապրիլի 10-ին հանրապետության տարածքը կգտնվի Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններում ձևավորված հզոր տաք օդի ալիքի ազդեցության գոտում, որի արդյունքում կդիտվի ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում` ապրիլի 8-ի համեմատ մոտ 5-7 աստիճանով: Ապրիլի 10-ի օրվա երկրորդ կեսին և 11-ի գիշերը շրջանների զգալի մասում սպասվում են ինտենսիվ անձրևներ:
Ապրիլի 10-ին և 11-ի գիշերը սպասվող բարձր ջերմային ֆոնը և ինտենսիվ տեղումները կարագացնեն կիսահալված վիճակում գտնվող ձյան հալքը: Արդյունքում, ապրիլի 10-ի երկրորդ կեսին և դրան հաջորդող գիշերվա ընթացքում Արաքս, Դեբետ, Աղստև, Քասախ, Հրազդան, Ազատ, Վեդի և Արփա գետերում սպասվում է ջրի մակարդակի կտրուկ բարձրացում, որի հետևանքով հնարավոր է ափամերձ տարածքների ողողումներ:
Հարավային քամու արագությունը վայրկյանում կհասնի 5-10 մետրի, 10-ին առանձին վայրերում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 25-30մ/վրկ. արագությամբ:
Օդի ջերմաստիճանը 10-ին կբարձրանա 2-3 աստիճանով, 11-ի ցերեկը կնվազի 5-6, 13-ին ևս 2 աստիճանով:
Իսկ ընդհանրապես ապրիլի 10-14-ը ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է անձրև և ամպրոպ, 10-ին՝ առանձին հատվածներում սպասվում են ինտենսիվ տեղումներ, հնարավոր է կարկուտ:
Իսկ առաջիկա օրը՝ ապրիլի 10-ին, մեր հանրապետության լեռնային շրջաններում գիշերն սպասվում է +5...+10, ցերեկը՝  +15...+20, նախալեռներում գիշերը՝ +12... +16, ցերեկը՝ +20...+25, Արարատյան դաշտում՝ գիշերը` +14...+17, ցերեկը՝ +23...+26, Սյունիքի հովիտներում՝ գիշերը՝ +15.. +20,  ցերեկը՝ +27 ... +30, Արցախում գիշերը՝ +13... +16, ցերեկը՝ +26 ... +28 աստիճան:
Երևանում ապրիլի 10-14-ին սպասվում է անձրև և ամպրոպ: 10-ին սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 20-25մ/վրկ արագությամբ, հորդառատ անձրև: Մայրաքաղաքում օդի ջերմաստիճանը ապրիլի 10-ի գիշերն սպասվում է +13...+15, ցերեկը` +24...+26, վաղը երեկոյան՝ +20... +22:

Проливные дожди ожидаются в большинстве районов Армении завтра днем и в ночь на пятницу 04/09/2015   15:15  |  Лента новостей
10 апреля территория Армении будет находиться в зоне влияние мощного потока теплых воздушных масс, хлынувших в республику с севера Африки. Об этом сообщает Армгидрометцентр. По прогнозам синоптиков, 8-го апреля ожидается повышение температуры воздуха на 5-7 градусов.
10-го апреля во второй половине дня и в ночь на 11-е апреля в большинстве районов пройдут интенсивные дожди.
Высокий температурный фон и интенсивные дожди, прогнозируемые в ночь на 10-е и 11-е апреля, ускорят таяние снега.
В итоге 10-го апреля во второй половине дня и ночью следующего дня ожидается резкое повышение уровня воды в реках Аракс, Дебед, Агстев, Касах, Раздан, Азат, Веди и Арпа, которое может привести к подтоплению прибрежных зон.
Порывы южного ветра будут достигать до 5-10м/сек. В отдельных районах 10-го апреля усиление ветра до 25-30м/сек..
Температура воздуха повысится на 2-3 градуса, а 11-го апреля днем понизится на 5-6 градусов с последующим похолоданием еще на 2 градуса, которое прогнозируется в ближайший понедельник.
В целом же по республике с 10-го по 14-е апреля ожидаются временами дожди и грозы. В отдельных районах 10-го апреля пройдут интенсивные осадки, возможен град.
С 10-го по 14-е апреля в Ереване ожидаются проливные дожди и грозы. На завтра синоптики прогнозируют усиление ветра до 20-25м/сек.. Ближайшей ночью в столице будет до +13...+15 градусов, днем воздух прогреется до +24...+26 градусов.