Քննչական կոմիտեն ընդգրկվեց պետական և ծառայողական գաղտնիքն ապահովող կառույցների ցանկում 04/09/2015 11:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը, ՀՀ կառավարության այսօր ընդունած որոշմամբ, ներառվեց տեղեկատվությունը պետական և ծառայողական գաղտնիքի շարքը դասելու լիազորություններով օժտված պետական մարմինների պաշտոնատար անձանց ցանկում:
Որոշման նախագիծը ներկայացնող Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը նշեց, որ Քննչական կոմիտեի կազմավորումից հետո իրականացվում են ակտիվ միջոցառումներ կառույցի աշխատանքները գործող օրենսդրությանը համապատասխան կազմակերպելու ուղղությամբ, և այս տեսակետից «անհրաժեշտ և առանցքային նշանակություն ունի կառույցի գաղտնիության ռեժիմի ապահովումը»:
Նշենք, որ մինչ այժմ պետական և ծառայողական գաղտնիքի պաշտպանության լիազորությամբ էին օժտված սահմանադրական դատարանը, դատական, քննչական և դատախազական մարմինները:
Այս պետական մարմիններն իրենց գործունեության ընթացքում ապահովում են պետական և ծառայողական գաղտնիքի պաշտպանություն, սահմանում են պետական և ծառայողական գաղտնիքի պաշտպանության ապահովման ուղղությամբ պաշտոնատար անձանց արտոնությունները, մշակում են գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների ընդլայնված գերատեսչական ցանկերը:
Մեկ այլ որոշմամբ էլ կառավարությունն այսօր Քննչական կոմիտեի նախագահին օժտեց գաղտնիության ռեժիմի ապահովման լիազորությամբ: Որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո, մեկամսյա ժամկետում քննչական կոմիտեն պետք է մշակի գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների ընդլայնված գերատեսչական ցանկը:

Следственный комитет Армении включен в перечень структур, обеспечивающих защиту государственной тайны 04/09/2015 12:15 | Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении включен в перечень должностных лиц органов государственной власти, наделяемых полномочиями по отнесению сведений к государственной и служебной тайнам. Соответствующее решение было принято на заседании правительства Армении в четверг.
Министр юстиции Ованнес Манукян, представлявший проект решения, отметил, что после формирования Следственного комитета ведутся активные мероприятия по организации работы структуры в соответствии с законодательством, и с этой точки зрения, ключевым является обеспечение режима защиты тайны структуры.
Отметим, что доселе полномочиями по защите государственной и служебной тайн были наделены Конституционный суд, судебные и следственные органы и органы прокуратуры.
Эти органы государственной власти в ходе своей деятельности обеспечивают защиту государственной и служебной тайн, устанавливают льготы для должностных лиц, обеспечивающих защиту государственной и служебной тайн, разрабатывают развернутый ведомственный перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
Другим решением правительство РА сегодня наделило главу Следственного комитета полномочием по обеспечению режимы государственной тайны. После вступления постановления в силу, СК Армении должен в течения одного месяца разработать развернутый ведомственный перечень сведений, подлежащих засекречиванию.