Ազգային ժողովում տեղի են ունեցել հուշարձանի բացման արարողություն և ծառատունկ 04/09/2015 15:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 9-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշարձանի բացման արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Աժ պատգամավորներ, աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ բացվող հուշարձան-ցայտաղբյուրի ծնունդը մեր պատմության ամենաողբերգական էջի յուրատեսակ ընդհանրացումն է:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը որոշակի սահման է՝ հանցագործության եւ մարդասիրության միջեւ, անցյալի եւ ապագայի միջեւ, պատմության եւ հիշողության միջեւ:
Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ Ազգային ժողովի բակում տեղադրված հուշարձանը ապագային ուղղված ուղերձ է, ցեղասպանությունը վերապրած ու լավատեսությունը չկորցրած ժողովրդի ուղերձը:
Հուշարձանի բացումից հետո Ազգային ժողովի նախագահը եւ պատգամավորները 100 խորհդանշական ծառ են տնկել խորհրդարանի այգում՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի:
Խոսելով Ազգային ժողովի այգում տնկվող խորհրդանշական հարյուր ծառի մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահն այդ ծառերը համարել է հաղթանակներ կերտելու շարունակական ավանդույթին հավատարիմ մնալու հաստատուն վկայություն:

В парке парламента Армении открыли родник и посадили 100 саженцев по случаю сотой годовщины Геноцида армян 04/09/2015   16:16  |  Лента новостей
В Национальном Собрании 9 апреля состоялась церемония открытия памятника по случаю 100-й годовщины Геноцида армян, в которой участвовали председатель парламента Армении Галуст Саакян, вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, депутаты, сотрудники аппарата парламента.
Как передает пресс-служба НС РА, в своем выступлении Галуст Саакян отметил, что рождение памятника-родника в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян – своеобразное обобщение самой трагической страницы нашей истории.
По словам спикера парламента, 100-я годовщина Геноцида армян – определенный рубеж между преступлением и человеколюбием, прошлым и будущим, историей и памятью.
Г.Саакян подчеркнул, что установленный в парке НС памятник – послание в грядущее, послание народа, пережившего геноцид и не потерявшего оптимизма.
После открытия памятника председатель НС и депутаты посадили 100 символических саженцев в парламентском парке – в память о невинных жертвах Геноцида армян.