Կդիտվի ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում. հնարավոր է գետերի ափամերձ տարածքների ողողումներ 04/08/2015   13:49  |  Արտակարգ պատահարներ
Հիդրոմետ ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ ապրիլի 9-10-ը հանրապետության տարածքը կգտնվի Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններից սկիզբ առած հզոր տաք օդի ալիքի ազդեցության գոտում, որի արդյունքում կդիտվի ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում, ապրիլի 8-ի համեմատ մոտ 5-7 աստիճանով:
Ապրիլի 10-ի օրվա երկրորդ կեսին և 11-ի գիշերը շրջանների զգալի մասում սպասվում են ինտենսիվ անձրևներ:
Ապրիլի 10-ին և 11-ի գիշերը սպասվող բարձր ջերմային ֆոնը և ինտենսիվ տեղումները կարագացնեն կիսահալված վիճակում գտնվող ձյան հալքը:
Արդյունքում՝ ապրիլի 10-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին, և դրան հաջորդող գիշերվա ընթացքում Արաքս, Դեբեդ, Աղստև, Քասախ, Հրազդան, Ազատ, Վեդի և Արփա գետերում սպասվում է ջրի մակարդակի կտրուկ բարձրացում, որի հետևանքով հնարավոր է ափամերձ տարածքների ողողումներ:

Резкое потепление ожидается в Армении с четверга, возможно подтопление прибрежных зон 04/08/2015 14:35 | Чрезвычайное просшествие
Резкое потепление ожидается 9-го и 10-го апреля на территории Армении в связи с проникновением в республику мощного потока теплого воздуха с северных районов Африки. Об этом сообщает Армгидрометцентр. По прогнозам синоптиков, 8-го апреля ожидается повышение температуры воздуха на 5-7 градусов.
10-го апреля во второй половине дня и в ночь на 11-е апреля в большинстве районов пройдут интенсивные дожди.
Высокий температурный фон и интенсивные дожди, прогнозируемые в ночь на 10-е и 11-е апреля, усилят таяние снега.
В итоге 10-го апреля во второй половине дня и ночью следующего дня ожидается резкое повышение уровня воды в реках Аракс, Дебед, Агстев, Раздан, Азат, Веди и Арпа, которое может привести к подтоплению прибрежных зон.