Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի Իտալիա և Վատիկան 04/08/2015 17:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան պաշտոնական այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն և հանդիպումներ կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Այցի շրջանակներում ապրիլի 10-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վիտտորիանո թանգարանային համալիր, որտեղ կդիտի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Հայաստան. Տապանի ժողովուրդ» ցուցահանդեսը:
Նեապոլ քաղաքի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում Հանրապետության Նախագահը ապրիլի 11-ին ներկա կգտնվի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և կարդինալ Սեպեի կողմից մատուցվելիք եկեղեցական արարողությանն ու Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի՝ Ջուղայի խաչքարերից մեկի կրկնօրինակ խաչքարի բացման և օծման արարողությանը: Իտալիայում նախատեսված է նաև Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը միջազգային կազմակերպություններից մեկի՝ ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրենի հետ:
Հանրապետության Նախագահն ապրիլի 12-ին կայցելի Վատիկան, որտեղ կմասնակցի Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցվելիք պատարագին՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:

Президент Армении посетит с официальным визитом Италию и Ватикан 04/08/2015   18:25  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян отправится в среду вечером с официальным визитом в Италию, где проведет встречи с высшим руководством этой страны. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В рамках визита президент Серж Саргсян 10 апреля посетит музейный комплекс Витториано, где посмотрит выставку “Армения: народ Ковчега”, посвященную 100-й годовщине Геноцида армян.
11 апреля в церкви Святого Григория Просветителя в городе Неаполь глава армянского государства будет присутствовать на службе, которую отслужат Его Святейшество Католикос всех армян Гарегин II и кардинал Сепе, а также на церемонии открытия и освящения копии одного из хачкаров Джуги в память о жертвах Геноцида армян.
В Италии запланирована также встреча президента Сержа Саргсяна с генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации (FAO) ООН.
12-го апреля президент Армении посетит Ватикан, где примет участие в литургии в память о жертвах 100-й годовщины Геноцида армян, которую отслужит Папа Римский Франциск в Соборе Святого Петра.