2017 թվականից Հայաստանում 12-ամյա կրթությունը կդառնա պարտադիր 04/08/2015   13:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօրվա նիստում 85 «կողմ», 0 «դեմ» և 27 «ձեռնպահ» ձայներով ընդունեց «Կրթության մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքներում փոփոխությունների փաթեթը, համաձայն որի, մասնավորապես, 2017թ.-ից Հայաստանում 12-ամյա կրթությունը կդառնա պարտադիր:
Նշենք, որ Ազգային Ժողովի նախագահի առաջարկությամբ նախօրեին այս օրենսդրական փաթեթի քվեարկությունը հետաձգվեց՝ ԿԳ նախարարի հետ համատեղ  ևս մեկ անգամ ընդդիմախոսների առաջարկները քննարկելու նպատակով։
Քվեարկությունից առաջ հայտարարվեց, որ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և  սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում նախօրեին օրենսդրական փաթեթը քննարկվել և փոփոխություններ է կրել՝ հաշվի առնելով պատգամավորների առաջարկներն ու մտահոգությունները:
«Օրինաց երկիր», «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները հայտարարեցին, որ, իրոք, որոշակի փոփոխություններ կատարվել են, սակայն իրենց մտահոգություններն ամբողջությամբ չեն վերացել: Հաշվի առնելով, որ մինչև 12-ամյա պարտադիր կրթությանն անցնելը երկու տարի ժամանակ կա, նրանք հույս հայտնեցին, որ կփորձեն օրենքը լրամշակել:
«Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն էլ  հայտնեց, որ խմբակցությունը կողմ կքվեարկի, թեպետ գիտի, որ այս կառավարությունը չի կարող այս փոփոխությունը կյանքի կոչել:

Армения планирует с 2017 года перейти к обязательному 12-летнему образованию 04/08/2015   15:05  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании в среду приняло во втором и окончательном чтении пакет поправок в закон “Об общем образовании”, согласно которому Армения с 2017 года перейдет к обязательному 12-летнему образованию. За соответствующий законопроект проголосовали 85 депутатов, против – 0 и 27 парламентариев воздержались.
В настоящее время в Армении обязательным является девятилетнее образование.
По предложению спикера парламента голосование по законопроекту отложение с тем, чтобы вновь обсудить предложения парламентской оппозиции с министром образования и науки Арменом Ашотяном.
Фракции “Оринац еркир”(“Страна законности’) и “Процветающая Армения” , что у них еще остаются опасения, несмотря на ряд изменений. С учетом того, что до перехода к обязательному 12-летнему образованию есть еще два года, они выразили надежду на то, что закон будет доработан.
В свою очередь секретарь парламентской фракции “Армянский национальный конгресс” Арам Манукян заявил ранее, что они проголосуют “за”, хотя знают, что это правительство не сможет претворить эти изменения в жизнь.