«Մարաթուկ» տուրիստական ընկերության հանդեպ վարչական վարույթ է հարուցվել 04/07/2015 14:05 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի որոշմամբ` զբոսաշրջային ծառայությունների մատուցմամբ զբաղվող «Մարաթուկ» ընկերության հանդեպ հարուցվել է վարչական վարույթ:
Այս մասին որոշումն ընդունվել է ՏՄՊՊՀ՝ ապրիլի 7-ին կայացած նիստում:
Մի շարք լրատվամիջոցներ անդրադարձել են «Մարաթուկի» գործունեությանը՝ նշելով վերջինիս կողմից դրսևորվող հնարավոր հակամրցակցային գործողության մասին:
Մասնավորապես, հոդվածներում նշվում է, որ ընկերությունը տարիներ շարունակ չարտերային թռիչքներ է իրականացնում Երևան-Հունաստանի Կրետե կղզի ուղղությամբ և այդ ոլորտում ունի մենաշնորհային դիրք:
Ըստ հրապարակումների, «Մարաթուկը» չարաշահելով իր դիրքը, նույն գործունեությամբ զբաղվող այլ ընկերությունների համար ստեղծում է մուտքի խոչընդոտներ: Ընկերությունը մեղադրվում է նաև սպառողներին մոլորեցնելու, մասնավորապես գովազդային բուկլետներում ոչ ճիշտ տեղեկատվություն նշելու և դրանք տարածելու մեջ:
«Մարաթուկ» տուրիստական գործակալության նկատմամբ հարուցվել է վարչական վարույթ` «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքի հնարավոր խախտման, այդ թվում` գերիշխող դիրքի հնարավոր չարաշահման, անբարեխիղճ մրցակցության հնարավոր դրսևորման համար:

Административное производство возбуждено в Армении в отношении турфирмы “Маратук” 04/07/2015 16:19 | Лента новостей
Административное производство возбуждено в отношении компании “Маратук”, занимающейся предоставлением туристических услуг. Соответствующее решение было принято на заседании Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении от 7 апреля.
Административное производство возбуждено в связи с возможным нарушением закона “О защите экономической конкуренции”, в частности с злоупотреблением доминирующего положения на рынке и недобросовестной конкуренцией.
Ряд СМИ в своих публикациях коснулись деятельности “Маратук”, указывая на возможные антиконкурентные действия со стороны компании.
В частности, в публикациях отмечалось, что компания на протяжении нескольких лет осуществляла чартерные рейсы из Еревана на греческий остров Крит и занимает монопольную позицию на рынке.
Согласно информации, компания “Маратук”, злоупотребив своим монопольным положением, препятствовала появлению на рынке других турфирм. Компанию обвиняют также во введение потребителей в заблуждение, в частности, распространении ложных данных, указанных в рекламных буклетах.