Հայոց ցեղասպանության թեման հայկական ու արտասահմանյան ԶԼՄ-ներում. Ապրիլի 4-ի դիտարկում 04/06/2015   09:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կարևորագույն իրադարձություններն ու հրապարակումները՝   ArmenianGenocide100.org-ի օրվա ամփոփմամբ:
ԱՄՆ Հավայի նահանգի Սենատը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ ճանաչող բանաձևը` ապրիլի 24-ը հայտարարելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Բանաձևը Սենատում ներկայացրել են սենատորներ Սյուզան Չան Օքլենդը, Դոնովան Դելա Քրուզը, Ուիլ Էսպերոն, Բրին Հարիմոտոն, Լես Իհարան և այլք:
Բանաձևի ստորագրման գործընթացին, բացի այս սենատորներից, ներկա են եղել նաև տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: «Սենատը միանում է Հավայիների հայկական համայնքին ու ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված հայերին` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանության փաստն ու հարգելով բոլոր զոհերի հիշատակը: Սենատը կոչ է անում աշխարհի բոլոր քաղաքացիներին երբեք չմոռանալ մարդկության դեմ գործած այդ սարսափելի հանցանքները»,- նշվում է բանաձևում:
Գերմանաբնակ հայերը Բունդեսթագի դիմաց ծածանել են Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհուրդը կրող 100 մետր երկարությամբ Եռագույնը, և 100 վայրկյան լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Այնուհետև ակցիայի մասնակիցները եռագույններ են ծածանել այնտեղ, որտեղ 1921 թվականի մարտի 15-ին Սողոմոն Թեհլերյանի կողմից, «Նեմեսիս» գործողության շրջանակներում, գնդակահարվել է երիտթուրքերի ներքին գործերի նախարար և Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ Թալեաթը:
Կայքը հիշեցնում է, որ ապրիլի 2-ին` Սողոմոն Թեհլերյանի ծննդյան օրը, գերմանական Համբուրգ քաղաքում նույնպես տեղի էր ունեցել ֆլեշմոբ-ակցիա: Ակցիաների նպատակն է սփյուռքի հայ համայնքներին համախմբել և Ցեղասպանությունը չճանչած երկրներում հայերի ձայնը լսելի դարձնելու միջոցով ճանաչում և դատապարտում պահանջել:
Շվեյցարական Բեռն քաղաքում ապրիլի 24-ին տեղի է ունենալու Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության դեմ բողոքի մեծ ցույց: Ցույցն անցկացվելու է «1915-2015. ժխտողականության 100 տարի. Բավական է» խորագրով: Ցույցը նվիրված է լինելու հայերի, ասորիների և Պոնտոսի հույների ցեղասպանության ճանաչմանն ու զոհերի ոգեկոչմանը:
Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն հայտարարել է, որ որոշ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության չճանաչումը ոգեշնչում է Թուրքիային: Օմիրուն քաղաքակիրթ բոլոր պետություններին նաև կոչ է արել ճանաչել XX դարի ամենասարսափելի հանցագործությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը:
Ըստ Օմիրուի, մարդկության դեմ իրագործված հանցագործությունների չճանաչումը հանգեցնում է դրանց կրկնությանը: Նա նաև հիշեցրել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանն առաջինն է Եվրոպայում, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ընդ որում՝ երեք անգամ. 1975, 1982 և 1990 թվականներին: Կիպրոսի Հանրապետության խորհրդարանն ապրիլի 2-ին միաձայն ընդունել էՀայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Հայոց ցեղասպանության մասին Ալին Օհաննեսյանի «Օրհանի ժառանգությունը» (Orhan’s Inheritance) վեպը Amazon առցանց խանութում ճանաչվել է ապրիլ ամսվա լավագույն գիրք:
«Օրհանի ժառանգությունը» գրավաճառների անկախ ընկերակցության կողմից ևս լավագույնն է ճանաչվել: Օհաննեսյանի աշխատությանն անդրադարձել են միջազգային մամուլը` New York Times Book Review-ն, Elle-ը, Entertainment Weekly-ն, National Public Radio-ն:   Հեղինակը վեպը գրել է 6 տարում, նա այցելել է Արևմտյան Հայաստանում գտնվող Սեբաստիա, որտեղ էլ տեղի են ունենում գրքում նկարագրված իրադարձությունները:   Գիրքը կհրատարակվի ապրիլի 7-ին:
Ֆրանսիական «Le Monde Diplomatique» ամսաթերթի ապրիլյան համարում հրապարակվել է «Հայոց ցեղասպանությունը և դրա հետագա կյանքերը. Փոքրամասնությունների ժխտման վրա հիմնված թուրքական պետականություն» վերնագրով հոդված՝ քաղաքական վերլուծաբան Վիգեն Չետերյանի հեղինակությամբ:
«Անցյալի բռնությունը սնում է նոր բռնություն: Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում Թուրքիան անմիջապես անցավ Ադրբեջանի կողմը: 1993 թվականից ի վեր այն շրջափակման քաղաքականություն է վարում Հայաստանի և վերջինիս հետ փաստացի միավորված նախկին խորհրդային ինքնավար շրջանի նկատմամբ», – գրում է պարբերականը և հիշեցնում, որ թուրք կառավարության կողմից քաղաքական կամքի բացակայության պայմաններում ՀՀ նախագահը հետ կանչեց Ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք այդպես էլ չէին վավերացվել:
10:27 03/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ Մեխիկոյում
11:23 02/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Կիպրոսում է
22:35 30/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ցուցադրությունը՝ Փարիզում
14:57 29/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԲերձորում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պուրակ է հիմնադրվել

Тема Геноцида армян на страницах армянских и зарубежных СМИ. Обзор сайта Armenian Genocide100.org. 04/06/2015 11:22 | Актуальная тема
Важнейшие события и публикации о Геноциде армян в обзоре сайта Armenian Genocide100.org за 4 апреля.
Сенат американского штата Гавайи единогласно принял резолюцию, в которой признал Геноцид армян и объявил 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида. Проект резолюции был представлен рядом сенаторов, в том числе Сюзанной Чан Окленд, Донованом Дела Крусом, Уиллом Эсперо, Брином Харимото, Лэсом Ихарой-младшим, Лоррэйн Инуай и Расселом Рудерманом.
При подписании резолюции присутствовали представители армянской общины.
“Сенат присоединяется к Палате представителей штата, армянской общине Гавайев и рассеянным по всему миру армянам, признавая факт Геноцида армян и воздавая дань уважения памяти жертв. Призываем мировое сообщество не забывать это ужасное преступление против человечности”, - отмечается в тексте резолюции.
Проживающие в ФРГ армяне растянули 100-метровый армянский триколор перед зданием Бундестага в Берлине и почтили память жертв Геноцида 100 секундами молчания.
Затем участники акции развернули триколор там, где 15 марта 1921г. Согомон Тейлерян в рамках операции “Немезида” расстрелял одного из главных организаторов Геноцида армян, министра внутренних дел правительства младотурок Талаата пашу.
Сайт напоминает, что 2 апреля, в день рождения Согомона Тейлеряна, в немецком городе Гамбург состоялся флеш-моб, цель которого – объединить усилия Диаспоры и довести голос армянского народа до общественности стран, не признавших Геноцид армян.
В швейцарском городе Берн 24 апреля состоится большая акция протеста против отрицания факта Геноцида армян. Акция будет проходить под лозунгом “1915-2015гг - 100 лет отрицания. Довольно!”. Акция будет посвящена признанию совершенных в Османской империи Геноцидов - армян, ассирийцев и понтийских греков - и поминовению жертв этих преступлений.
Председатель Палаты представителей Республики Кипр Яннакис Омиру заявил, что непризнание Геноцида армян некоторыми странами воодушевляет Турцию. Омиру призвал все цивилизованные государства признать Геноцид армян – одно из самых страшных преступлений XX века.
По словам спикера парламента Кипра, непризнание преступлений против человечества ведет к их повторению. Он напомнил, что парламент Кипра стал первым парламентом в Европе, который признал Геноцид армян, причем трижды – в 1975, 1982 и 1990 гг.. 2 апреля парламент Кипра единогласно принял законопроект о криминализации отрицания факта Геноцида армян.
Роман Алин Оганесян "Наследие Орхана" (Orhan's Inheritance) о Геноциде армян был признан лучшей книгой апреля в онлайн-магазине Amazon.
Книга была признана бестселлером также Независимой ассоциацией книготорговцев.
Мировые СМИ, такие как New York Times Book Review, Elle, Entertainment Weekly, National Public Radio проявили интерес к книге. Автор писала книгу в течение 6 лет, она посетила город Себастию в Западной Армении, где и происходят события, описанные в романе. Книга будет издана 7 апреля.
Авторитетная французская еженедельная газета “Le Monde diplomatique” в апрельском номере опубликовала статью политического аналитика Вигена Четеряна под названием “Геноцид армян и дальнейшая жизнь: Турецкая Республика, построенная на отрицании своих меньшинств”, в которой говорится о демографическом изменении в Турции вследствие Геноцида армян и о полном отрицании наличия национальных меньшинств в последующие десятилетия.
“Насилие прошлого подпитывает новое насилие. Во время карабахской войны Турция сразу же перешла на сторону Азербайджана. С 1993 года она проводит политику блокады в отношении Армении и де-факто объединившейся с ней бывшей советской автономной областью”,– пишет издание и напоминает, что в условиях отсутствия политической воли со стороны турецкого правительства президент Армении отозвал цюрихские протоколы, которые так и не были ратифицированы.