Քրեական հանցագործությունը քաղաքական ուղղվածություն ունի, եթե կատարվում է քաղաքական գործողության մասնակցի նկատմամբ. Արթուր Սաքունց 04/03/2015 11:08 | ԼՐԱՀՈՍ
«Եթե շարքային քրեական հանցագործությունը կատարվում է քաղաքական գործողության մասնակցի նկատմամբ, ապա ինչպե՞ս կարող է քրեական հանցագործությունը չունենալ քաղաքական ուղղվածություն կամ նպատակ»:
Այս մասին ֆեյսբուքում նշել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը՝ արձագանքելով «Փաստինֆո»-ի հրապարակմանը, որում ներկայացվում էր Գյումրիում հանրահավաքի ժամանակ Հիմնադիր խորհրդարանի պատգամավոր Հրաչիկ Միրզոյանին դանակահարելու գործով կասկածյալի պաշտպան, փաստաբան Արմեն Սողոմոնյանի դիրքորոշումը:
«Նաև, ցավոք, ՀՀ-ում այդ տարբեր աշխարհները այնքան միահյուսված են, որ ուղղակիորեն արտահայտվում են հատկապես ընտրությունների ժամանակ, նաև տնտեսական գործունեության բնագավառում...»,- արձագանքել է իրավապաշտպանը՝ պաշտպանի հայտնած այն մտքին, թե կասկածյալն ու տուժողը տարբեր աշխարհներից են, իրար հետ կիսելու բան չունեն, իրար չեն ճանաչել, չեն վիճել և դանակահարելու որևէ շարժառիթ չի եղել:

Уголовное преступление имеет под собой политическую подоплеку, если совершается в отношении участника политдействия - Артур Сакунц 04/03/2015   11:37  |  Лента новостей
Если рядовое уголовное преступление совершается в отношении участника политического действии, то как может уголовное деяние не иметь политической направленности или цели. Такое мнение высказал на своей странице в социальной сети Фейсбук руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, правозащитник Артур Сакунц, касаясь публикации ИА “ФактИнфо”, в которой представлена позиция адвоката Армена Согомоняна, защищающего интересы подозреваемого по делу о нанесении ножевых ранений представителю “Учредительного парламента“ Грачику Мирзояну в ходе митинга на Театральной площади в Гюмри.
“К сожалению, в Армении эти два мира настолько сплетены воедино, что явно проявляются особенно в ходе выборов, а также в сфере экономической деятельности…”, заявил правозащитник, комментируя мысль адвоката о том, что подозреваемый и потерпевший из разных миров, и им нечего делить. Они ранее не были знакомы, не ссорились и никакого повода для поножовщины не было.