ՀԿԳ ավագ քննիչի լիազորությունները կասեցվել են. նա ձերբակալվել է 04/03/2015 15:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի՝ 03.04.15թ. հրամանով կասեցվել են Սյունիքի մարզային քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչի լիազորությունները։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունից ստացված նյութերով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ ներկայումս Սյունիքի մարզային քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչը, աշխատելով ՀՀ ոստիկանության նախկին ՔԳՎ քննչական բաժնի քննիչի պաշտոնում, 2014թ. ապրիլի վերջին, իր վարույթում քննվող քրեական գործով երեք անձի չկալանավորելու, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ստորագրություն ընտրելու դիմաց Միսակ Ս.-ի հոր միջոցով պահանջել է խոշոր չափերով` 826 հազ. ՀՀ դրամին համարժեք 2 հազ ԱՄՆ դոլար կաշառք, որի մի մասը հասցրել է ստանալ հիշյալ գործով անցնող անձանց ծնողներից: ՀՔԾ-ի վարույթում քննվող քրեական գործով քննիչը ձերբակալվել է։
«Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված կարգով՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից կասեցվել են քննիչի լիազորությունները՝ մինչև կոնկրետ քրեական գործով համապատասխան վերջնական որոշման ընդունումը։

Следователь в Армении задержан по подозрению во взяточничестве, его полномочия прекращены 04/03/2015   16:09  |  Актуальная тема
Приказом председателя Следственного комитета Армении от 03.042015 года прекращены полномочия старшего следователя областного следственного управления Сюника Управления по расследованию особо важных дел. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Специальной следственной службе РА на основе материалов, поступивших из Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции Армении, было установлено, что старший следователь Сюникского областного управления УРОВД в ходе своей работы на посту следователя в следственном отделе ГСУ полиции РА, в конце апреля 2014 года потребовал через отца Мисака С. крупную взятку в размере 2 тыс. долларов(826 тыс.драмов) в обмен на отказ от применения в отношении трех лиц меры пресечения в виде заключения под стражу и освобождение под подписку о невыезде. Часть этих денег он успел получить от родителей фигурантов уголовного дела, расследуемого в его производстве.
Следователь задержан в рамках уголовного дела, расследуемого в производстве ССС РА.
Глава СК Армении прекратил полномочия следователя в порядке, предусмотренном п. 1ч. 1 ст. 32 закона РА “Следственном комитете Армении” до принятия окончательного решения по конкретному уголовному делу.