«Հայերը կյանքի ու մահվան միջև. Հայ նահատակության 100-րդ տարելիցը» խորագրով գիտաժողով Կոնստանցայում 04/03/2015   19:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 3-ին, Ռումինիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում, Ռումինիայի Կոնստանցա քաղաքի «Օվիդիուս» համալսարանի Սենատի դահլիճում տեղի ունեցավ «Հայերը կյանքի ու մահվան միջև. Հայ նահատակության 100-րդ տարելիցը» խորագրով գիտաժողով, որը կազմակերպել էին Ռումինիայի տեղական հանձնաժողովն ու Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը, ինչպես նաև Ռումինիայի հայոց միության և հայոց թեմի Կոնստանցայի մասնաճյուղերը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Գիտաժողովին ելույթ ունեցան Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Համլետ Գասպարյանը, Ռումինիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանը, Տոմիսի Թեոդոս արքեպիսկոպոսի ներկայացուցիչը: Հայոց պատմության, ցեղասպանության և Ֆրանց Վերֆելի մասին թեմատիկ զեկուցումներով հանդես եկան պատմաբան, դոկտոր, պրոֆեսոր Վալենտին Չորբեան, դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Կիրկորը և Ռումինական ակադեմիայի անդամ, դոկտոր, պրոֆեսոր Կարապետ Կումբեթլյանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության և Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի իրարահաջորդ կառավարությունների բռնած ժխտողականության և անզիջում դիրքից վարվող քաղաքականության անընդունելիության մասին` դեսպան Գասպարյանը նշեց միջազգային համախմբման անհրաժեշտությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման և ժխտողականության դեմ պայքարի հարցում: Այդ առումով նա բարձր գնահատեց Եվրոպական խորհրդարանի, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի, ինչպես նաև ԵԺԿ-ի հստակ և հատուկ բանաձևերի նշանակությունը:
Գիտաժողովի ելույթներին հետևեցին քննարկումներ ռումին ակադեմիական շրջանակներից և հայ համայնքից կազմված լսարանի մասնակցությամբ:

В румынском городе Констанца прошла выставка под названием «Армяне между жизнью и смертью. 100-летие армянского мученичества» 04/03/2015 20:14 | Лента новостей
3-го апреля в Румынии в рамках 100-летия Геноцида армян в зале Сената университета «Овидиус» города Констанца Румынии состоялась конференция под названием «Армяне между жизнью и смертью. 100-летие армянского мученичества», организованная местной комиссией Румынии и посольством Республики Армения в Румынии, а также филиалом Союза армян Румынии и армянской епархии в Констанце. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
На конференции выступили посол Республики Армения в Румынии Гамлет Гаспарян, председатель армянской епархии Румынии архиепископ Татев Акопян, представитель архиепископа Томиси Теодоса. Историк, доктор, профессор Валентин Чорбеан, доктор, прфессор Микаел Киркор и член Румынской академии, доктор, профессор Карапет Кумбетлян выступили с докладами на темы истории армянского народа, геноцида и Франца Верфеля.
Коснувшись неприемлемости политики отрицания в отношении Геноцида армян и Армении со стороны правопреемника Турции и политики, ведомой с бескомпромиссной позиции, посол Гаспарян отметил необходимость международной консолидации в вопросе борьбы за предотвращение актов геноцида и против отрицания. В этой связи он высоко оценил роль четких и специальных резолюций Европейского парламента, Совета ООН по правам человека, а также Европейской демократической партии.
Выступлениям конференции последовали обсуждения с участием аудитории, состоящей из румынских академических кругов и армянской общины.