Վարշավայում ցուցադրվեց «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը 04/03/2015   18:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 2-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Վարշավայի «Անկախության թանգարանում» տեղի ունեցավ «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմի ցուցադրությունը, որը կազմակերպել էր Լեհաստանի «Արմենիան ֆաունդեյշն» հիմնադրամը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, միջոցառումն անցկացվում էր Լեհաստանում ՀՀ դեսպանության, ինչպես նաև Մազովիցկայայի վոյևոդության մարշալեկ Ադամ Ստրուզիկայի հովանու ներքո:
Ֆիլմի ցուցադրությանը ներկա էին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, ֆիլմի ռեժիսոր Վահան Ստեփանյանը, Լեհաստանի Սեյմի փոխնախագահ Էուգենիուշ Գժեշտակը, Լեհաստանի նախագահի խորհրդական Յան Լիտինսկին, լեհահայոց հոգևոր հովիվ Տեր Տաճատ Ծատուրյանը, Լեհաստանի ռադիոհեռուստատեսության մարզային կառույցների հարցերով Ազգային խորհրդի անդամ, պրոֆեսոր Ստեֆան Պաստուշկան, «Գազետա վիբորչա» թերթի գլխավոր խմբագիր Ադամ Միխնիկը, լեհ-հայկական առևտրական պալատի անդամ, «Արմենիան ֆաունդեյշն» հիմնադրամի խորհրդի նախագահի տեղակալ Մաչեյ Բոհոսևիչը, ՀՀ-ում Լեհաստանի նախկին դեսպաններ Վիկտոր Ռոսսը և Տոմաշ Կնոտեն, Վարշավայի Պրագա և Ռեմբերտով վարչական տարածքների ղեկավարները, դեսպաններ, լեհաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ:
Ցուցադրությունից առաջ ողջույնի խոսքով հանդես եկան դեսպան Ղազարյանը և ֆիլմի ռեժիսոր Վահան Ստեփանյանը։ Վերջինս տեղեկացրեց, որ ֆիլմը շրջելու է եվրոպական բազմաթիվ երկրներով՝ ներկայանալով հայ և եվրոպացի հանդիսատեսի դատին։ Ռեժիսորն ավելացրեց նաև, որ ֆիլմի նպատակներից մեկն է` ցույց տալ գենետիկ հիշողության կարևորությունը, այն, որ որտեղ էլ հայը գտնվի, միևնույն է, հայ է մնում և չի կարող լիովին անջատվել իր արմատներից։ Նախքան ցուցադրության մեկնարկը, հայ-լեհական համագործակցության ընկերակցության փոխնախագահ Ռաֆայել Ամիրյանը հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանությանը, դրա ճանաչման ու դատապարտմանը վերաբերող զեկույցով, իսկ ցուցադրության ավարտին հանդես եկավ նաև պատմաբան, լեհ քաղաքագետ, պրոֆեսոր Ստեֆան Պաստուշկան, ով մասնավորապես նշեց. «Սա հիանալի ֆիլմ էր, անչափ հուզիչ։ Թե՛ հայ և թե՛ լեհ ժողովուրդները շատ լավ գիտեն և զգացել են իրենց մաշկի վրա, թե ինչ է ցեղասպանությունը։ Մեր երկու ժողովուրդներն ունեն ընդհանուր անցյալ, ինչն, անկասկած, միավորում է մեզ»։

В Варшаве состоялся показ фильма о Геноциде армян «Рассвет на озере Ван» 04/03/2015   19:09  |  Лента новостей
2-го апреля в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, в Музее независимости в Варшаве состоялся показ фильма «Рассвет на озере Ван», организованного фондом «Армениан фаундейшн» в Польше. Мероприятие проходило под эгидой посольства Республики Армения в Польше, а также маршалека Мазовецкого воеводства Адама Струзика.
Как передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, на показе фильма присутствовали посол Армении в Польше Эдгар Казарян, режиссер фильма Ваган Степанян, вице-маршал Сейма Польши Эугениуш Гжешчак, советник президента Польши Ян Литинский, пастор армян Польши иеромонах Тачат Цатурян, член Национального совета Радио-телевидения Польши по вопросам спортивных структур, профессор Стефан Пастушка, главный редактор газеты «Газета выборча» Адам Михник, член польско-армянской торговой палаты, заместитель председателя совета фонда «Армениан фаундейшн» Мачей Бохосевич, бывшие послы Республики Армения в Польше Виктор Росс и Томаш Кноте, руководители административных территорий Варшавы Прага и Рембертов, послы, представители армянской общины Польши, общественные, политические деятели и журналисты.
Перед показом с приветственной речью выступили посол Казарян и режиссер фильма Ваган Степанян. Последний отметил, что фильм будет показан в многочисленных странах Европы, представляясь суду армянских и европейских зрителей. Режиссер добавил также, что одной из целей фильма является подчеркнуть важность генетической памяти - где бы ни находился армянин, все равно, он остается армянином и не может полностью быть оторванным от своих корней. До показа заместитель председателя армяно-польского сообщества по сотрудничеству Рафаэль Амирян выступил с докладом на тему Геноцида армян, его признания и осуждения, а при завершении показа выступил историк, польский политолог, профессор Стефан Пастушка, в частности, отметивший. «Это был прекрасный фильм, весьма трогательный. И армянский, и польский народы хорошо осведомлены и почувствовали геноцид на собственной шкуре. Наши два народа имеют общее прошлое, что, безусловно, объединяет нас».
Мероприятие было широко освящено в польской прессе.
11:10 21/03/2015  |  Лента новостей Московский симфонический оркестр даст концерт в память о жертвах Геноцида армян
18:35 20/03/2015  |  Лента новостейВ Москве состоялась презентация книги «Геноцид армян в Османской империи»
13:42 19/03/2015  |  Лента новостейТребовательность – суть суда нашего народа: эксклюзивное интервью католикоса Арама Первого
12:18 19/03/2015  |  Лента новостейПравительство Армении увеличит размер ежемесячного пособия для граждан, переживших Геноцид